Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Urzekają fantazją i kolorami – przypominamy obrazy Henriego Rousseau

Henri Rousseau to francuski malarz naiwny, którego barwne, niepokojące i niemal surrealistyczne obrazy z dżunglą fascynują do dziś.
.get_the_title().

Henri Rousseau urodził się w 1844 roku w miejscowości Laval we Francji. Nigdy nie zdobył wykształcenia artystycznego. Nie studiował w akademii i nie wzorował się na współczesnych sobie twórcach, dlatego dzisiaj jego sztuka wydaje się nam tak oryginalna i świeża.

Henri Rousseau to jeden z najwybitniejszych artystów prymitywnych. Jego malarstwo doceniał m.in. Pablo Picasso.

Rousseau zaczął malować dopiero w wieku 41 lat. Udokumentowany początek jego kariery przypada około 1885 r., a swój ostatni obraz – 'Sen’ ukończył w 1910 roku. W tym samym roku, we wrześniu, zmarł z powodu gangreny. Zanim zdecydował poświęcić się sztuce był skromnym celnikiem w paryskim urzędzie akcyzowym. W 1885 roku jego prace wystawiono w Salonie Niezależnych. Mimo że krytycy zarzucali mu brak techniki, oniryczne dzieła zainteresowały wielu artystów i intelektualistów, np. Guillaume’a Apollinaire’a i  Alfreda Jarry’ego, któremu zawdzięcza przydomek Celnika. Prawdziwą sławę Henri Rousseau zdobył jednak dopiero 1908 roku, kiedy zaprezentował swój tajemniczy obraz 'Zaklinaczka węży’.

Henri Rousseau Autoportret
Henri Rousseau „Autoportret” (1890)
Henri Rousseau Celnik malarstwo
Henri Rousseau 'Akcyza’ (ok. 1890)
Henri Rousseau Celnik portrety
Henri Rousseau 'Portret Madame M.’ (1895-1897)
Henri Rousseau malarstwo
Henri Rousseau 'Piłkarze’ (1908)

Niezwykle szczegółowe, pełne fantazji oraz wyrazistych kolorów obrazy – od portretów i pejzaży po sceny fantastyczne – zabierają nas do niezwykłego świata. Gdy myślimy o malarstwie Celnika, od razu widzimy obwiedzione charakterystycznym, grubym konturem barwne sceny rozgrywające się w egzotycznej dżungli.

Co ciekawe, Rousseau, chociaż wykonał w swojej karierze ponad dwadzieścia pięć obrazów dżungli, prawdopodobnie nigdy nie wyjechał poza granice Francji.

Skąd w takim razie czerpał inspirację, malując bujne, zielone lasy, niepokojącą przyrodę oraz dzikie zwierzęta, takie jak lwy, tygrysy, węże czy małpy? Inspirowały go obrazy, które widział w prasie, wystawy oraz spacery po ogrodzie botanicznym i zoo w Paryżu.

Henri Rousseau obrazy
Henri Rousseau 'Tygrys podczas burzy tropikalnej’ (1891)
Henri Rousseau Śpiąca Cyganka
Henri Rousseau 'Śpiąca Cyganka’ (1897)
Henri Rousseau Głodny lew
Henri Rousseau 'Głodny lew’ (1905)

Najbardziej znane dzieła Henriego Rousseau to: namalowany w 1890 roku 'Autoportret’, szukający schronienia w dżungli 'Tygrys podczas burzy tropikalnej’ z 1891 rpku, 'Śpiąca Cyganka’ z 1897 roku, obok której w świetle księżyca czai się lew, polujący 'Głodny lew’ z  1905 roku, słynna, tajemnicza 'Zaklinaczka węży’ z 1907 roku, dramatyczna 'Walka pomiędzy tygrysem a bawołem’ z 1908 roku oraz bardzo dekoracyjny 'Sen’ – ostatni obraz artysty, do którego pozowała jego polska przyjaciółka – Jadwiga.

Henri Rousseau Zaklinaczka węży
Henri Rousseau 'Zaklinaczka węży’ (1907)
Henri Rousseau Walka pomiędzy tygrysem a bawołem
Henri Rousseau 'Walka pomiędzy tygrysem a bawołem’ (1908)
Henri Rousseau Egzotyczny pejzaż
Henri Rousseau 'Egzotyczny pejzaż’ (1908)
Henri Rousseau Sen
Henri Rousseau 'Sen’ (1910)

Zdjęcia: Google Art Project, Wikimedia Commons
Tekst: AB

KULTURA I SZTUKA