Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

‘Vax’ uznane za angielskie słowo roku przez Oxford Languages

Słowo używane jest w języku potocznym zarówno jako rzeczownik ('szczepionka'), jak i czasownik ('szczepić').
.get_the_title().

Angielskie słowo roku 2021 podano jak zwykle w raporcie opublikowanym przez Oxford Languages, wydawcę słownika Oxford Language Dictionary. Jak wynika z zebranych przez organizację danych, słowo ‘vax’ było do niedawna dość rzadko używane.

Tymczasem we wrześniu pojawiało się w mediach tradycyjnych i społecznościowych średnio 72 razy częściej niż w poprzednim roku.

Słowa tego zaczęto używać jako rzeczownik w latach 80. ubiegłego wieku, a następnie, na początku XXI wieku, przyjęło ono również formę czasownika. – Wygenerowało liczne pochodne, które teraz widzimy w szerokim zakresie nieformalnych kontekstów. Żadne słowo nie oddaje lepiej atmosfery minionego roku niż 'vax’ – czytamy w komunikacie Oxford Languages. Wśród licznych przykładów użycia nowego słowa roku wymienić można: ‘vax site’ (punkt szczepień), ‘vax card’ (karta szczepień), ‘getting vaxxed’ (zaszczepić się), ‘fully vaxxed’ (osoba w pełni zaszczepiona) czy ‘anti-vaxxers’ (antyszczepionkowcy).

Zdjęcie: Mufid Majnun / Unsplash

Analiza danych pokazuje, że słowo ‘vax’ jest najczęściej używane w Ameryce Północnej, Australii i Azji Południowo-Wschodniej, ale jego popularność wzrasta także w Wielkiej Brytanii i innych krajach angielskojęzycznych.

Jako krótkie, zwięzłe słowo, przemawia być może szczególnie do dziennikarzy, biorąc pod uwagę to, że jego bardziej formalne alternatywy są dużo bardziej rozwlekłe – tłumaczą autorzy raportu.

Warto wspomnieć, że w zeszłym roku Oxford Languages nie była w stanie wybrać słowa roku. Zamiast jednego faworyta organizacja skupiła się na analizie tego, jak dynamicznie ewoluuje język. W raporcie z 2020 roku wyszczególniono więc kilka najważniejszych słów, które wyróżniały się popularnością w poszczególnych miesiącach: w styczniu, gdy w Australii płonęły lasy, było to słowo ‘bushfires’, w czerwcu, w kontekście zabójstwa George’a Floyda przez amerykańską policję – hasło ‘Black Lives Matter’.

Zdjęcie główne: Belinda Fewings / Unsplash
Tekst: AD

TU I TERAZ