Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W Amsterdamie powstał 'odwrócony supermarket’. Co to takiego?

TKRAMREPUS to miejsce, do którego przynosi się produkty. Następnie trafiają one do osób korzystających z Banku Żywności.
.get_the_title().

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to dobra okazja, by pomóc innym. Holenderski Bank Żywności postanowił to ułatwić wszystkim, którzy chętni są do pomocy, na kilka dni otwierając 'odwrócony supermarket’.

Miejsce o nazwie TKRAMREPUS – 'supermarket’ od tyłu – na początku grudnia przez trzy dni działało w Amsterdamie.

TKRAMREPUS mieścił się w samym centrum miasta, przy ulicy Prinsengracht, a obsługiwali go wolontariusze. Do miejsca można było przynieść jedzenie oraz kosmetyki, które przekazane zostaną potrzebującym. – To, co otrzymujemy od supermarketów, ma często krótką datę ważności – tłumaczył Freek Wessels, skarbnik Banku Żywności. Dlatego też TKRAMREPUS zbierał rzeczy, które szybko się nie zepsują.

Z pewnością w obliczu zbliżających się świąt bardzo dobrze przyda nam się wszelka pomoc. Od czasu wybuchu korony coraz więcej osób puka do naszych drzwi i obawiam się, że ta liczba będzie się tylko zwiększać – powiedział Freek Wessels.

Pandemia COVID-19 sprawiła, że do amsterdamskiego Banku Żywności zgłosiło się aż 30 proc. więcej osób.

Obecnie z jego pomocy korzysta mniej więcej 1,6 tys. gospodarstw domowych, czyli około 4 tys. mieszkańców Amsterdamu. Dlatego cieszy fakt, że 'odwrócony supermarket’ był niezwykle popularny i już pierwszego dnia zebrano aż czterdzieści skrzynek różnych produktów.

Tekst: NS

TU I TERAZ