Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W holenderskich supermarketach pojawiły się kasy dla samotnych, którzy mają czas i ochotę na pogawędkę z kasjerem czy kasjerką

Jedna z holenderskich sieci supermarketów wprowadza w swoich sklepach 200 kas dla klientów, którzy się nie śpieszą, a czują się samotni i mają ochotę na pogawędkę z kasjerem czy kasjerką.
.get_the_title().

Inicjatywa sieci Jumbo ma na celu walkę z samotnością, którą odczuwają szczególnie starsi mieszkańcy kraju. Według holenderskiego urzędu statystycznego 26 proc. Holendrów powyżej 15. roku życia sądzi, że jest co najmniej umiarkowanie samotnych. Odsetek ten wzrasta do 33 proc. wśród osób powyżej 75. roku życia. W 2019 roku Jumbo przeprowadził już program pilotażowy ‘kletskassa’, czyli kas dla samotnych. Rozwiązanie spotkało się wtedy z pozytywnym przyjęciem klientów.

Decyzja o wprowadzeniu takiego udogodnienia na stałe jest możliwa dzięki dofinansowaniu z rządowego programu One Against Loneliness, w ramach którego uruchomiono też między innymi całodobową infolinię dla osób dotkniętych samotnością.

Kletskassa to kasa szczególnie dla ludzi, którzy się nie spieszą i mają ochotę na pogawędkę – tłumaczy przedstawiciel Jumbo. – Wiele osób, zwłaszcza starszych, czuje się czasem samotnych. To mały gest, ale bardzo cenny, szczególnie w świecie, który digitalizuje się i staje się coraz szybszy.

Zdjęcie: Victoriano Izquierdo / Unsplash

Sieć zapewnia również, że analizując dane demograficzne, starannie rozważy, w których lokalizacjach otworzy specjalne kasy.

Jumbo zapowiada również utworzenie w swoich sklepach ‘kącików rozmów’, gdzie klienci będą mogli napić się kawy i podyskutować.

Firma zobowiązała się też przekazywać produkty spożywcze inicjatywie Oma’s Soep, w ramach której seniorzy i studenci spotykają się i wspólnie gotują zupę.

Większe supermarkety w Holandii uległy w ciągu ostatniej dekady znacznej digitalizacji – kasy samoobsługowe i kamery z funkcją rozpoznawania twarzy są na porządku dziennym. Takie udogodnienia jak to zaproponowane przez Jumbo świadczą więc o tym, że problem samotności staje się coraz poważniejszy. To nie pierwszy raz, kiedy Holandia sięga po unikalne rozwiązania w walce z poczuciem osamotnienia wśród obywateli. Przykładem może być dom opieki, który zaoferował studentom bezczynszowe mieszkania w zamian za spędzanie 30 godzin tygodniowo z mieszkającymi po sąsiedzku seniorami.

Zdjęcie główne: Martijn Baudoin / Unsplash
Tekst: AD

TU I TERAZ