Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W Warszawie pojawił się mural z Jackiem Kuroniem

Autorem wyjątkowego muralu jest Wilhelm Sasnal. To pozytywny akcent i silny statement w czasach podziału. Dla wielu Polaków Kuroń jest symbolem rodzącej się demokracji w Polsce i budującego się społeczeństwa obywatelskiego.
.get_the_title().

W centrum Warszawy pojawił się nowy mural!

Mieści się przy ulicy Złotej 58 i przedstawia Jacka Kuronia.

Upamiętnienie Jacka Kuronia wydaje się być czymś naturalnym. Kawaler Orderu Orła Białego współtworzył KOR, pierwszą „Solidarność”, a także demokratyczną Polskę po 1989 roku. Był niezłomnym człowiekiem, który wierzył w demokrację i nigdy nie zapominał o solidarności społecznej, dążył do modelu polityki, w którym człowiek posiada możliwość samorealizacji, a energią życia społecznego jest szacunek i współpraca – skomentował burmistrz dzielnicy Wola, Krzysztof Strzałkowski.

Lokalizacja została wybrana nieprzypadkowo – mural pojawił się bowiem na budynku CXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kuronia.

Autorem czarno-białego muralu w formie dyptyku jest słynny malarz Wilhelm Sasnal.

Artystę zainspirowały dwie fotografie. – Twórca w części od alei Jana Pawła II skorzystał ze zdjęcia Tadeusza Zagoździńskiego i przeniósł na podstawie tej fotografii oraz przeskalował klasyczne ujęcie portretowe. W drugiej części muralu, od ulicy Złotej inspiracją dla artysty było inne ujęcie fotograficzne, wykonane w sądzie wojewódzkim podczas aresztowania Jacka Kuronia w lipcu 1965 roku, którego konsekwencją był wyrok trzech lat pozbawienia wolności – tłumaczył Bartłomiej Kubicki, wiceprzewodniczący rady dzielnicy Wola.

Źródło zdjęć: UM Warszawa Wola
Tekst: NS

TU I TERAZ