W Wielkiej Brytanii planowany jest bojkot klubów nocnych. Rośnie liczba kobiet odurzanych zastrzykami

W trosce o własne bezpieczeństwo wiele kobiet w Wielkiej Brytanii rezygnuje z imprez w klubach. Brytyjska policja bada kolejne doniesienia, a działacze miejscy nagłaśniają problem.
.get_the_title().

W tym tygodniu w wielu brytyjskich miastach mają się odbyć bojkoty klubów nocnych.

Organizatorzy akcji wzywają do zaostrzenia zasad bezpieczeństwa i wprowadzenia bardziej rygorystycznej kontroli na wejściu po tym, jak co najmniej kilka kobiet zostało podczas imprez odurzonych za pomocą zastrzyku.

Takie doniesienia otrzymała policja w Nottinghamshire i West Yorkshire, a także w Szkocji.

19-letnia Zara Owen po nocy spędzonej w jednym z klubów w Nottingham obudziła się z przeszywającym bólem w nodze, utykała i cierpiała na zaburzenia pamięci. Początkowo myślała, że przewróciła się lub naciągnęła mięsień. W końcu znalazła jednak na nodze ślad po wbiciu igły, który po dotknięciu wywoływał kłujący ból. Podobna historia spotkała inną studentkę z Nottingham, która po nocy spędzonej na mieście obudziła się z utratą pamięci i bólem ramienia, na którym znalazła ślad po ukłuciu.

Zdjęcie: David Jackson / Unsplash

Organizatorzy bojkotu Girls Night In w Nottingham przyznają, że historie o odurzanych zastrzykami dziewczynach początkowo traktowali jako pogłoski czy opowieści rodem z horroru. Do tej pory powszechnie mówiło się raczej tylko o niebezpiecznej praktyce dodawania substancji odurzających do drinków (spiking). – W końcu usłyszeliśmy, że przytrafiło się to osobom, które znamy i którym możemy przypisać imię i twarz – opowiada jedna z organizatorek kampanii. Inicjatorki bojkotu mówią, że nowy sposób odurzania kobiet w nocnych klubach jest przerażający i sprawił, że wiele osób w ogóle rezygnuje z wieczornych wyjść z domu.

Przed spikingiem można się jakoś zabezpieczyć: cały czas pilnować swojego drinka, obserwować, jak jest przygotowywany. Teraz reguły gry się zmieniły – przed wstrzyknięciem oburzającego zastrzyku ciężko się uchronić, a sprawcę trudno zatrzymać.

Dla młodych ludzi sytuacja jest również niezwykle frustrująca – po półtora roku spędzonego w pandemicznej izolacji, bez wyjść i imprez, czują, że znów są zmuszeni zostać w domu.

Rozumiemy autentyczne obawy dotyczące bezpieczeństwa kobiet i wraz z naszymi agencjami partnerskimi jesteśmy zaangażowani w robienie wszystkiego, co możemy, aby uczynić hrabstwo bezpieczniejszym miejscem dla kobiet i dziewcząt – powiedziała detektyw Paula Bickerdike z West Yorkshire Police.

Priti Patel, minister spraw wewnętrznych, poprosiła również siły policyjne o pilną ocenę skali problemu, ze względu na doniesienia o rosnącej w ostatnich miesiącach liczbie przypadków odurzeń w nocnych klubach.

Zdjęcie główne: Michael Discenza / Unsplash
Tekst: AD

TU I TERAZ