Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Walia będzie testować dochód podstawowy. Da młodym 1,6 tys. funtów miesięcznie

Objętych zostanie nim około 500 18-nastolatków opuszczających placówki opieki zastępczej.
.get_the_title().

Walia wprowadza program pilotażowy dochodu podstawowego, który skupi się na 18-latkach opuszczających placówki opieki zastępczej. Szacuje się, że weźmie w nim udział około 500 osób.

Każda z nich przez dwa lata będzie otrzymywać 1,6 tys. funtów miesięcznie.

Kwota prawdopodobnie będzie rozliczana jak dochód, więc może wpłynąć na czyjeś uprawnienia do świadczeń. Nie zostanie jednak odebrana, gdy uczestnik programu znajdzie pracę. Władze mówią, że oferowane przez Walię 1,6 tys. funtów miesięcznie będzie największą kwotą oferowaną w programach dochodu podstawowego na świecie.

Zastrzyk gotówki ma pomóc młodym ludziom, którzy opuszczają placówki opieki społecznej, wejść w dorosłość i osiągnąć niezależność. Przyczyni się także do wyrównania szans, zapewniając stabilność finansowym.

To siatka bezpieczeństwa dla tych, którzy nie mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony rodziny.

Program ma wystartować w lecie i będzie kosztować nawet 20 mln funtów. Nie wszystkim jednak pomysł się podoba – walijscy konserwatyści twierdzą, że jest nieprzemyślany i nie przystaje do rzeczywistości. Osoby, które zajmują się opieką zastępczą podkreślają z kolei, że pieniądze to nie wszystko – 18-latkowie, którzy mają z dnia na dzień wejść w dorosłość, potrzebują także wsparcia na innych polach.

Tekst: NS

TU I TERAZ