Walker Art Center udostępnia rozmowy ze słynnymi reżyserami. Wśród nich Spike Lee, Werner Herzog i Jim Jarmush

Amerykańskie muzeum sztuki współczesnej ma naprawdę bogate archiwum rozmów z twórcami. Obiecujemy, że nie będziecie wiedzieli, od czego zacząć.
.get_the_title().

Chcecie posłuchać, co mają do powiedzenia słynni reżyserzy? Dzięki Walker Art Center macie taką możliwość. Mieszczące się w Minneapolis muzeum sztuki współczesnej, podobnie jak większość instytucji na świecie, z powodu pandemii jest obecnie nieczynne.

Postanowiło jednak przygotować wyjątkowy prezent dla wszystkich wielbicieli kina i udostępniło właśnie aż 60 rozmów z najwybitniejszymi twórcami kina autorskiego.

W należącym do Walker Art Center kinie Walker Cinema od lat 90. przeprowadzany był cykl spotkań ze słynnymi reżyserami, aktorami i producentami. Wśród przepytywanych znalazły się nazwiska nieobce fanom niezależnego kina. Teraz jest okazja, by zobaczyć te archiwalne rozmowy.

Kto znalazł się wśród przepytywanych reżyserów? Lepszym pytaniem byłoby chyba „kto się nie znalazł?”, bo Walker Art Center może się pochwalić naprawdę bogatym archiwum. Wśród przepytywanych reżyserów jest więc Spike Lee, Jim Jarmush, Clint Eastwood, Werner Herzog (z którym rozmawia słynny krytyk filmowy Roger Ebert), Agnes Varda, Jane Campion, Luca Guadagnino, bracia Coen, Wim Wenders, Noah Baumbach, Agnieszka Holland czy Peter Greenaway. A także Bong Joon-Ho, którego film „Parasite” został obsypany w tym roku deszczem Oskarów, Gordon Parks, który był także reżyserem, ale zasłynął za sprawą zdjęć dokumentujących kulturę Afroamerykanów, czy kampowy reżyser z Baltimore John Waters. Tak naprawdę nie mamy miejsca, aby uwzględnić tu wszystkich twórców godnych wymienienia – musicie nam uwierzyć na słowo, że archiwum jest przebogate. Do tego rozmowy są naprawdę długie – większość z nich trwa ponad godzinę, a niektóre prawie dwie.

Tutaj znajdziecie wszystkie rozmowy, które oczywiście można obejrzeć całkowicie za darmo.

Wiecie już, od której rozpoczniecie oglądanie?

Tekst: NS

TU I TERAZ