„Warszawska Złota Rączka dla seniora” – miasto zapewnia osobom po 75 roku życia darmową pomoc różnych fachowców

Cieknący kran, nieszczelne okno, pralka do podłączenia, przymocowanie karniszy czy choćby przybicie gwoździa – to sprawy, z którymi musimy nieraz mierzyć się w dorosłym życiu. Dla seniorów mogą być wyjątkowo problematyczne, dlatego Warszawa wystartowała ze specjalnym programem.
.get_the_title().

Pojawiające się w domu usterki to dość frustrująca, a często też mocno problematyczna sprawa. Czasem potrafimy sobie poradzić z nimi sami lub z pomocą przyjaciół. W końcu na YouTubie jest mnóstwo tutoriali, które pokazują, co i jak należy zrobić, a jeśli mamy do nich lub do swoich umiejętności ograniczone zaufanie, to zawsze możemy poszukać namiarów na jakiegoś dobrego speca.

Możliwości seniorów w tym temacie są dosyć ograniczone. Czasem z racji wieku i stanu zdrowia nie mogą się zająć usterką sami.

Wyszukiwanie informacji w internecie też często nie wchodzi w grę. Poza tym dochodzi temat kosztów, które trudno pokryć z niewielkiej emerytury. Stąd pomysł miasta na program „Warszawska Złota Rączka dla Seniora 75+”.

Fanpage Miasto Stołeczne Warszawa

Nie jest to nowa inicjatywa, bo działała pilotażowo już w zeszłym roku, ale teraz ratusz potwierdza, że będzie ją kontynuować.

Do tej pory w ramach tego programu udało się zrealizować 1432 naprawy w 18 dzielnicach Warszawy. Kosztowało to miasto ok. 350 tysięcy złotych.

Z usługi bezpłatnej pomocy złotej rączki mogą korzystać zamieszkujący Warszawę seniorzy, którzy ukończyli 75 lat. W informacjach o akcji czytamy, że dotyczy ona drobnych napraw. Chodzi o takie, które nie wymagają specjalistycznych uprawnień osoby je realizującej, np. dotyczących instalacji gazowej, dużych nakładów finansowych czy czasowych oraz natychmiastowej interwencji. Projekt nie obejmuje prac, za które odpowiedzialna jest wspólnota mieszkaniowa lub administracja, serwisowania sprzętu elektrycznego, usług sprzątających czy wnoszenia i wynoszenia mebli. Niemniej pole do niesienia pomocy jest duże. Obejmuje ona usługi, których koszt szacowany jest nawet na 200 złotych i a realizacja nie zajmie fachowcowi więcej niż 2 godziny.

Fanpage Miasto Stołeczne Warszawa

Przypomnijmy, że projekt „Złotej rączki dla seniora” pilotażowo jest prowadzony również w innych miastach Polski.

Jeśli więc macie w swoim otoczeniu osoby starsze, którym przydałaby się taka pomoc, koniecznie dajcie im znać o tym programie!

Realizatorami usługi są Mazowiecki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Fundacja „Pomoc Potrzebującym”. Więcej informacji o akcji znajdziecie w jej regulaminie.

Senioralna.UM.Warszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Nick Karvounis/Unsplash
Tekst: KD

TU I TERAZ