Warszawski Plac Defilad zmienia nazwę na Plac Kobiet 1

To część obchodów 100-lecia nadania kobietom praw wyborczych, które odbędą się w ramach piątego sezonu Studio-Plac Defilad. Start już dziś, a w programie m.in. koncert Żelaznych Wagin oraz Pauliny Przybysz z gościnnym udziałem Katarzyny Nosowskiej.
.get_the_title().

11 maja rusza piąta edycja popularnego warszawskiego cyklu Plac Defilad, który potrwa aż do 22 lipca. Organizatorzy ze STUDIO Teatrgaleria po raz kolejny chcą spełnić marzenie o demokratycznej przestrzeni wspólnego przeżywania i uczestnictwa w kulturze. W programie otwarte dla wszystkich koncerty, pokazy filmowe, spektakle, tańce, wystawy i rozmowy oraz dużo przestrzeni do spędzania czasu razem.

Jeżeli chodzi o charakter wspomnianej przestrzeni, to w tym roku organizatorzy wrócili do pomysłu zielonego placu, małej wyspy ciszy i przyrody w środku betonowego centrum oraz formy schronienia przed codziennym zgiełkiem ulicy. Według zapowiedzi zaproponują dwie odsłony miejskiego ogrodu, wiosenną i letnią,  pierwsza z nich zostanie otwarta już dzisiaj w samo południe.

Piątą edycję Placu Defilad zainauguruje trzydniowy mini festiwal, Plac Kobiet. 11-13 maja, z okazji 100-lecia praw wyborczych kobiet, centralna część miasta zostanie bowiem oddana kobietom. Symbolicznie i realnie. Pod Pałacem Kultury i Nauki pojawią się tabliczki z nową nazwą przestrzeni „Plac Kobiet 1”oraz mapa kobiecego DNA miasta, czyli 100 portretów na 100-lecie praw wyborczych kobiet. 

Tegoroczna edycja Placu Defilad startuje wspólnie z 15. Festiwalem Filmowym Millennium Docs Against Gravity. W programie festiwalu projekcje filmowe powiązane z prawami kobiet na świecie oraz wydarzenia, m.in. maraton wpisywania do Wikipedii haseł o obrończyniach praw kobiet (19 maja) czy warsztat hafciarski: „Odhaftuj się!” (13 maja) – organizowane z Amnesty International.

11 maja w ramach inauguracji obu projektów organizatorzy zapraszają wszystkich na otwarte koncerty Żelaznych Wagin (20:30) oraz Pauliny Przybysz z gościnnym udziałem Katarzyny Nosowskiej (21:30). 13 maja odbędzie się natomiast spektakl/performance „O kobietach” Magdaleny Szpecht i Radka Rychcika.

Głównym motywem tegorocznej edycji Placu Defilad będą wielkie narracje. Wielkie tematy, nazwiska, partnerzy i wielkie wspólne historie. Oto kilka z nich, w których będziecie mogli uczestniczyć po zakończeniu mini festiwalu Plac Kobiet.

  • Plac Równości (afterparty Parady Równości)
  • Światowy Teatr na Placu (transmisje spektakli z National Theatre, Metropolitan Opera, Teatru Bolszoj)
  • Kolacja Sen Nocy Letniej na Placu (nowa odsłona miejskiej kolacji u stóp Pałacu Kultury)
  • Los Angeles na Placu (pokazy w ramach wizyty studyjnej California Institute of the Arts)
  • Plac Klasycznie (koncert symfoniczny w wykonaniu Sinfonii Varsovia)
  • Sąd nad Pałacem (spektakl na urodziny PKiN) 
  • Wielki Bal w Pałacu i na Placu  (finisaż projektu) 

Pełen program Placu Defilad zostanie zaprezentowany podczas śniadania prasowego na Placu Defilad, 11 maja, o godz. 11.30.

Najświeższe informacje na temat cyklu możecie sprawdzać tutaj:

https://www.facebook.com/placdefilad/

https://www.placdefilad.org

TU I TERAZ