Wes Anderson zadebiutuje w Wiedniu jako kurator wystawy sztuki

Przed Wesem Andersonem i Juman Malouf ogromne wyzwanie. Muszą wybrać prace z ponad 4 milionów dzieł sztuki – największych arcydzieł Rembrandta, Rubensa i Tycjana oraz klejnotów koronnych zgromadzonych w Kunsthistorisches Museum!
.get_the_title().

Wiedeńskie Kunsthistorisches Museum (Muzeum Historii Sztuki) – jedna z największych i najbardziej prestiżowych instytucji art-worldu – zaprosiło amerykańskiego reżysera Wesa Andersona i jego partnerkę Juman Malouf, autorkę książek i projektantkę, aby zadebiutowali jako kuratorzy wystawy.

Przed nimi ogromne wyzwanie! Muszą wybrać prace z ponad 4 milionów obiektów i dzieł sztuki, zarówno ze stałej ekspozycji, jak i zawiłych niczym labirynty muzealnych magazynów.

Wystawa pod tytułem „Spitzmaus Mummy in a Coffin and Other Treasures” obejmie dzieła ze wszystkich czternastu zbiorów austriackiego muzeum: od eksponatów z czasów starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu, poprzez malarstwo dawnych mistrzów – najwybitniejsze obrazy Dürera, Rafaela, Rembrandta, Rubensa, Tycjana, Velázqueza, Vermeera, największą na świecie kolekcję malarstwa Bruegela, wiedeńską Kunstkamerę, klejnoty koronne Habsburgów, zbrojownię, zabytkowe powozy, kolekcję historycznych instrumentów muzycznych (na których grali m.in. Mozart i Beethoven) po eksponaty etnograficzne z Weltmuseum (Muzeum Świata). Zostaną uwzględnione także obiekty z sąsiedniego Naturhistorisches Museum (Muzeum Historii Naturalnej).

Wes Anderson i Juman Malouf w Kunsthistorisches Museum
Wes Anderson and Juman Malouf, Picture Gallery, Kunsthistorisches Museum Vienna
© KHM-Museumsverband

Co pokażą Wes Anderson i Juman Malouf? Ile prac wybiorą z niezmierzonych zbiorów? Jak zaaranżują przestrzeń galerii? Kunsthistorisches Museum buduje napięcie i… nadal trzyma to w tajemnicy. Ale Jasper Sharp, kurator sztuki nowoczesnej i współczesnej, podkreśla, że ten projekt nie przypomina niczego, co wcześniej oglądaliśmy.

Wystawa potrwa od 6 listopada 2018 do 28 kwietnia 2019 roku. Następnie zostanie pokazana w Fondazione Prada w Mediolanie.

Tekst: AB

TU I TERAZ