Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

„Western Motel” z obrazu Edwarda Hoppera istnieje naprawdę. Można spędzić w nim noc!

Mówi się, że niektóre obrazy wyglądają jak okna, przez które można zobaczyć inne światy. Do tego świata można wejść, a nawet się w nim przespać – kuratorzy Virginia Museum of Fine Arts zdecydowali się na odtworzenie obrazu Edwarda Hoppera pod tytułem "Western Motel". W realu. Cena za nocleg nie zasmuci portfela.
.get_the_title().

Instalacja powstała w Virginia Museum of Fine Arts – muzeum sztuki mieszczącym się w Richmond – w ramach wystawy „Edward Hopper and the American Hotel”. Hopper, dzięki któremu puste hotelowe wnętrza, tanie motele, stacje benzynowe czy portrety samotnych ludzi w barach należą dziś do najpopularniejszych wizerunków USA, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów amerykańskich XX wieku.

Źródło: news.artnet.com

„Western Motel”, dzieło z 1957 roku, przedstawia prosty, dość ascetycznie urządzony pokój z dużym oknem. Siedząca na łóżku kobieta wygląda, jakby na kogoś czekała. Mimo że w pokoju nic się nie dzieje, całości towarzyszy trudne do wytłumaczenia napięcie.

Niepokojąca samotność w amerykańskim mieście – tak od początku interpretowano dzieło z 1957 roku.

Obraz przedstawiający pokój w motelu został niemal wiernie odtworzony w jednaj z sal muzealnych. Jedynym brakującym elementem jest kobieta w bordowej sukni.To właśnie w jej rolę można się wcielić, uzupełniając dzieło.

Źródło: news.artnet.com

Cena za nocleg? Od 150 do 500 dolarów.

Tym, którym finanse nie pozwalają na takie szaleństwa, pozostanie opcja zaglądnięcia do środka przez szklaną witrynę. Wystawa potrwa do 23 lutego 2020 roku. Nie wiadomo, czy muzeum planuje kolejne tego typu instalacje. Gdyby tak było, podpowiadamy – interesująco byłoby napić się burbona w barze z „Nighthawks” albo dosiąść się do stolika kobiet z „Chop Suey”.

Źródło: wikimedia.org
Źródło: rp.pl

Tekst: Ola Oleszek

TU I TERAZ