Widmo upadku jest bliskie i unosi się za grubymi murami wielkich idei

Projekt polskiego fotografa pokazuje puste wnętrza schronów, budynku dyrekcji Huty im. Lenina czy zamkniętego rządowego ośrodka wypoczynkowego, który należał do Komunistycznej Partii Czechosłowacji. Tytułowy „Gmach” daje schronienie, zapewnia bezpieczeństwo i jednocześnie poczucie siły. To jednak poczucie złudne...
.get_the_title().

Fotograf i reżyser Karol Pałka konstruuje tytułowy „Gmach”, by opowiedzieć o władzy i jej trwałości. „Gmach” daje schronienie, zapewnia bezpieczeństwo i spokój, a jednocześnie poczucie siły. To jednak poczucie złudne, a władza – wbrew przekonaniu tych, którzy ją dzierżą – nie została dana na długie dziesięciolecia, lecz tylko na chwilę.

Widmo upadku jest bowiem bliskie i unosi się tuż za zimnymi i grubymi murami wielkich idei.

„Gmach” jest wizualną podróżą do czasów, o których większość chciałaby już zapomnieć. Fotografie przedstawiają wybrane obiekty będące pozostałościami po komunistycznym reżimie, m.in. puste wnętrza schronów i budynku dyrekcji Huty im. Lenina, Hotelu Polana na Słowacji (zamkniętego rządowego ośrodka wypoczynkowego, który należał do Komunistycznej Partii Czechosłowacji) oraz Rosyjskiej Bazy Wojskowej w Niemczech Wschodnich.

„Człowiek bowiem, w przeciwieństwie do wszystkiego, co organiczne i nieorganiczne we wszechświecie, wyrasta ponad własne dzieło, wznosi się w górę po szczeblach swych koncepcji, góruje nad własnymi osiągnięciami. Oto, co można powiedzieć o człowieku: gdy zmieniają się i bankrutują teorie, gdy powstają i rozpadają się szkoły, systemy filozoficzne i ciemne zaułki myśli narodowej, religijnej, gospodarczej, wtedy człowiek dąży naprzód potykając się, cierpiąc, często błądząc. Zrobiwszy krok naprzód, może cofnąć się w tył, ale tylko o pół kroku – nigdy o cały.”
John Steinbeck „Grona Gniewu”

Karol Pałka (ur. 1991) – fotograf, reżyser filmów dokumentalnych, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz Szkoły Wajdy. Obecnie doktorant w Pracowni Fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego projekty fotograficzne nagradzane były m.in. Lensculture Emerging Awards, New East Photo Prize, Hasselblad Masters Awards, PDN Photo Annual, La Quatrieme Image i IPA Awards oraz publikowane w takich magazynach jak British Journal of Photography, The Calvert Journal, GUP Magazine, L’Œil de la Photographie.

Materiały i zdjęcia: Karol Pałka

TU I TERAZ