„Wiedźmin” pobił rekord „Stranger Things” i został najpopularniejszym serialem w historii Netfliksa

Pierwszy sezon „Wiedźmina” nie ma sobie równych – to oficjalna informacja podana przez Netflix. Serialowa adaptacja książek Andrzeja Sapkowskiego pobiła nie tylko uwielbianą na całym świecie produkcję „Stranger Things”, ale i wszystkie dotychczasowe tytuły na streamingowych platformach Apple, Disney'a i Amazona.
.get_the_title().

Netflix w komunikacie do udziałowców poinformował, że w ostatnim kwartale zanotował wzrost 31 proc. rok do roku, dzięki czemu całkowity przychód platformy za 2019 rok wyniósł 20 miliardów dolarów. Poza informacjami finansowymi, z pisma można dowiedzieć się też nieco o sukcesach produkcji Netfliksa, w tym m.in. o świetnej oglądalności takich seriali jak nazywane światowym fenomenem „You” czy „The Crown” (21 milionów widzów), który otrzymał nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych (SAG Award), a grająca główną rolę Olivia Colman Złoty Glob. Najważniejsza z podanych w komunikacie wiadomości dotyczy jednak „Wiedźmina”. Adaptacja opowiadań Sapkowskiego ma największą oglądalność wśród wszystkich pierwszych sezonów produkcji koncernu.

Premierowy sezon historii Geralta z Rivii od dnia premiery (20 grudnia 2019) obejrzało do tej pory ponad 76 milionów użytkowników Netfliksa, co stanowi ponad 46 proc. wszystkich zarejestrowanych kont.

W liście do udziałowców amerykańskiego giganta napisano też, że „zespół realizujący serial może być z siebie dumny, bo tak ogromna popularność naszej produkcji przełożyła się również na wzrost sprzedaży książek, gier, a także na pojawienie się viralowego hitu „Toss a coin to your Witcher” – to najlepszy dowód na to, jak wielki wpływ nasz serwis ma na rozwój kultury popularnej”.

Poza ogromnym sukcesem amerykańsko-polskiej produkcji, Netflix wspomniał również, że osiem filmów z ich studia – w tym „Irlandczyk”, „Historia małżeńska” i „Dwóch papieży” – otrzymało łącznie 24 nominacje do Oscara. Producent nie dołączył jednak statystyk oglądalności tychże produkcji, co bardzo zdziwiło krytyków. Netflix może być też dumny z powodu różnorodności swoich twórców – filmy i seriale tego portalu streamingowego otrzymały 42 nominacje do nagród Krajowego Stowarzyszenia na Rzecz Popierania Ludności Kolorowej oraz 15 nominacji do nagród GLAAD, organizacji na rzecz praw osób LGBT+.

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: kadr z „Wiedźmina”

TU I TERAZ