Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Wielka Brytania chce zakazać palenia urodzonym po 2009 roku

Jeśli prawo zostanie wprowadzone, osoby, które mają dziś 15 lat i mniej, nigdy nie będą mogły legalnie kupić papierosów w Wielkiej Brytanii.
.get_the_title().

Nowa ustawa brytyjskiego rządu, Tobacco and Vapes Bill, ma ochronić młodych ludzi przed szkodliwymi skutkami palenia. Jej pomysłodawcą jest premier Rishi Sunak, a celem – stworzenie pierwszego pokolenia całkowicie wolnego od nikotyny. Jeśli ustawa wejdzie w życie, osoby, które urodziły się po 1 stycznia 2009 roku, nigdy nie będą mogły legalnie kupić w Wielkiej Brytanii papierosów.

Co rok ustawowy wiek, od którego będzie można kupić wyroby nikotynowe, podnoszony będzie o rok – tak więc prędko nie będą ich mogli kupić też ci, którzy urodzili się po 1 stycznia 2008, a potem 2007 itd. – aż obejmie całą populację.

Ustawa bierze na celownik także e-papierosy – nieletni mają mieć do nich ograniczony dostęp, a wersji smakowych będzie mniej.

fot. E-Liquids UK/insplash

Tydzień temu w Izbie Gmin odbyło się głosowanie za Tobacco and Vapes Bill. Za było aż 383 posłów, a przeciw – 67. Sprzeciwiali się zwłaszcza posłowie Partii Konserwatywnej, którzy podkreślają, że ustawa nadmiernie ingeruje w swobody obywateli. Teraz projekt ustawy został skierowany do dalszych prac w komisjach.

Skala rządowego poparcia każe jednak przypuszczać, że wkrótce wejdzie on w życie, a gdy tak się stanie, Wielka Brytania będzie miała najbardziej restrykcyjne na świecie prawo dotyczące palenia.

Podobny zakaz miał wejść w życie w ubiegłym roku w Nowej Zelandii – po zmianie rządu przepisy zostały jednak uchylone (szerzej pisaliśmy o tym tutaj).

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Mathew MacQuarrie/Unsplash

TU I TERAZ