Wojna ich okiem

Jedno zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów. Wojna ich okiem to strach, odwaga, rozpacz, zniszczenie, świadectwo.
.get_the_title().

Od kilku dni pakujemy paczki, jeździmy na granicę, chcemy udostępniać swoje mieszkania i jakoś pomóc. Nie możemy odwrócić wzroku. Ukraina relacjonuje swoją walkę, jest z nami w stałym kontakcie, chce, żebyśmy wszystko widzieli, żebyśmy odczuwali i współodczuwali. Jesteśmy więc na patrolu z prezydentem, zaglądamy do fabryki, w której teraz zamiast piwa powstają koktajle mołotowa lub zaglądamy do ciężarówki, w której jadą kobiety z bronią. Co czują? Boją się, ale się nie poddają. Chcą, żebyśmy wiedzieli – nie chcą, żebyśmy odwracali wzrok. Tu chodzi o wszystkie wartości, które wyznajemy. Zbrodnia wojenna musi być udokumentowana, tak jak codzienne życie, które trwa.

Wojna. Oni ją fotografują: dziecięcy szpital onkologiczny, ostrzał przedszkola, mordowanie dzieci, bezbronnych cywilów, śmierć i zniszczenie, czekane, miłość. Zajrzyjcie na ich profile.

Lynsey Addario

Fotoreporterka zdobywczyni Pulitzera.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Lynsey Addario (@lynseyaddario)

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Lynsey Addario (@lynseyaddario)

Salwan Georges

Fotograf, fotoreporter ‘The Washington Post’.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Salwan Georges (@salwangeorges)

Alex Lourie

Fotograf, rocznik 1989 fotoreporter z USA, fotografował m.in. Irak, Syrię, Bagdad.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Alex Lourie (@alexlourie.photo)

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Alex Lourie (@alexlourie.photo)

Vadim Ghirda

Fotografował min. Jugosławię, Syrię, Kosowo, Irak, Krym.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Vadim Ghirda @apnews (@vadimghirda)

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Vadim Ghirda @apnews (@vadimghirda)

Mstyslav Chernov

Ukraiński fotograf, dziennikarz, pisarz.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Mstyslav Chernov (@mstyslav.chernov)

Manu Brabo

Fotograf, reportażysta, rocznik 1981. Zdobywca Pulitzera. Współpracownik Wall Street Journal & Gettyimages. Fotografował wydarzenia w Hondurasie, El Salvador, Haiti­, Bolivii, Kosovie, Libii, Egipcie, Syrii i w Ukrainie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Manu Brabo (@manubrabo)

Erin Trieb

Fotografowała wydarzenia m.in. w Afganistanie i Iraku. Publikuje w New York Times.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Erin Trieb (@erintrieb)

Serhii Korovainyi

Dokumentarzysta, portrecista z Ukrainy. Wykładowca fotoreportażu w Kyiv-Mohyla Academy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Serhii Korovainyi (@sergeykorovayny)

Justyna Mielnikiewicz

Fotografka, Polka, mieszkająca w Gruzji, publikuje w The New York Times, Newsweek, Le Monde, Stern, National Geographic and WSJ. Zwyciężczyni m.in. World Press Photo, Canon Female Photojournalist Prize.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Justyna Mielnikiewicz (@justmiel)

Emile Ducke

Niemiecki dokumentalista, fotograf mieszkający w Moskwie. Współpracownik The New York Times.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez emile ducke (@emileducke)

Andriy Dubchak

Ukrainiec, fotograf, dziennikarz, założyciel niezależnego @donbas.frontliner.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Andriy Dubchak (@andriy.dubchak)

João Porfírio
Dziennikarz, fotograf. Fotografował m.in. Irak, USA, Serbię.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez João Porfírio (@joaoporfirio)

Diego Herrera

Hiszański fotograf, dziennikarz.

Marcus Yam

Fotograf, Fotoreporter, współpracownik @latimes.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Marcus Yam (@yamphoto)

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Marcus Yam (@yamphoto)

Zdjęcie główne: Alex Lourie

TU I TERAZ