Wybrano laureatów prestiżowego konkursu na najpiękniejsze fotografie krajobrazowe na świecie

Tytuł The International Landscape Photographer of the Year przyznano już po raz piąty.
.get_the_title().

W social mediach codziennie pojawiają się tysiące zdjęć przedstawiających różne piękne miejsca świata. Większość z nich prezentuje jednak dość znane punkty turystyczne, do których dostać się może niemal każdy. Ci, którym zależy na zrobieniu naprawdę niepowtarzalnego zdjęcia muszą być gotowi na podjęcie prawdziwego wysiłku.

Dalekie wyprawy, wstawanie przed wschodem słońca, czekanie godzinami na dobre światło – to tylko niektóre tematy, z którymi muszą mierzyć się pasjonaci fotografii krajobrazowej.

I miejsce w kategorii International Landscape Photographer of the Year – Adam Gibbs, zdjęcie zrobione w lasach wysypy Vancouver
1 miejsce International Landscape Photographer of the Yea – Adam Gibbs (lasy na wyspie Vancouver – seria czterech zwycięskich zdjęć)

Efekty są jednak warte poświęceń, o czym świadczą zwycięskie zdjęcia konkursu The International Landscape Photograph of the Year 2018.

Do tegorocznej edycji zgłoszono aż 3000 zdjęć krajobrazów z całego świata.

Laureatów wybrało 5 jurorów, obradujących w dwóch turach. W pierwszej, każdej zgłoszonej do konkursu fotce przyznaje się punkty, a 115 prac z najwyższą punktacją trafia do II etapu.

I miejsce w kategorii International Landscape Photograph of the Year 2018 – Paul Marcellini. Zdjęcie pni drzew wykonane w USA

W tym zbiorze mogą się znaleźć maksymalnie 4 zdjęcia autorstwa jednego fotografa – nie mogą być za bardzo zbliżone do siebie wizualnie, nawet jeśli wykonały je dwie różne osoby. Wszystko to ma zapewnić zachowanie możliwie dużej różnorodności zdjęć.

Organizatorzy zdają sobie bowiem sprawę, że wyniki konkursu obiegną internet i dla wielu odbiorców staną się oknem na świat. Jeśli więc jest okazja, by pokazać go jak najwięcej – tak właśnie się stanie.

Tania Malkin, Morze Timor, Australia
Chris Byrne, krajobraz Islandii
John Finney, burza w Oklahomie
Nicola Pirondini, Rezerwat Przyrody Calafuria w Toskanii

W drugim etapie ocen sędziowskich wyłonieni zostają zwycięzcy – 3 pierwsze miejsca w kategoriach fotograf roku i fotografia roku oraz 5 nagród specjalnych. Fotograf roku otrzymuje czek na 5 tysięcy dolarów, a autor najlepszej fotografii – na 2 tysiące dolarów. Ponadto prace wszystkich laureatów będą opublikowane w albumie International Landscape Photographer of the Year Awards 2018 Book.

Ignacio Palacios, drzewa w Laponii, Finlandia
Edward Hyde, sztorm w Newhaven Harbour
David Swindler, Vermilion Cliffs National Monument w Arizonie

Tytuł Photographer of the Year w tym roku przypadł Adamowi Gibbs z Kanady. Na swojej serii zdjęć uwiecznił on magiczny klimat lasów na wyspie Vancouver. Nagroda za Photograph of the Year trafiła natomiast w ręce Paula Marcellini z USA, który urzekł jurorów pracą przedstawiają w oryginalny sposób pnie drzew.

Nathaniel Merz, drzewa w Imahan-ri, Korea Południowa
Peter Lik, pole lawendy we Francji
Thorsen Scheurermann , zdjęcie wykonane na południu USA

Na wielkie brawa zasługują wszyscy laureaci i wyróżnieni. Więcej zdjęć i informacji o konkursie znajdziecie tutaj.

Zdjęcie główne: Warren Keelan, wybrzeża Australii
Tekst: Kinga Dembińska

TU I TERAZ