Z-etki nie uprawiają seksu? Zamiast 'Love Island’ – 'Virgin Island’. Nowy brytyjski program budzi kontrowersje

Dlaczego młodzi ludzie uprawiają coraz mniej seksu? Nowy program Channel 4 rzuca światło na 'recesję seksualną'. Intymny retreat dwunastu dorosłych dziewic.
.get_the_title().

’Virgin Island’ to kontrowersyjny program reality show, w którym dwunastu dorosłych Brytyjczyków, którzy nigdy nie uprawiali seksu, zostaje wysłanych na śródziemnomorską wyspę. Tam, pod okiem ekspertów od intymności, takich jak Danielle Harel i Celeste Hirschman, uczestnicy przechodzą intensywną terapię mającą na celu przełamanie barier w sferze bliskości i seksualności. 

Coraz więcej badań wskazuje na to, że młodzi dorośli uprawiają mniej seksu niż poprzednie pokolenia. Jedno z badań University College London wykazało, że aż co ósmy 26-latek w Wielkiej Brytanii nigdy nie uprawiał seksu. Na tym tle powstał nowy program Channel 4: 'Virgin Island’ – reality show, który zabiera dwunastu dorosłych dziewic na intymny retreat nad Morzem Śródziemnym.

Pod opieką seksuologów i terapeutów, uczestnicy biorą udział w warsztatach, które mają im pomóc w przełamywaniu barier w sferze seksualnej i emocjonalnej. Program nie unika kontrowersji – w jednym z odcinków pokazano terapię z udziałem surrogatki-partnerki, czyli specjalistki, która w ramach terapii cielesnej pomaga klientowi doświadczać intymności – czasem także poprzez kontakt seksualny – przy wsparciu terapeuty rozmów.

Jedną z takich ekspertek jest Kat Slade, która w rozmowie z dziennikarzami mówi otwarcie: głównym problemem młodych ludzi jest dziś brak kontaktu z własnym ciałem i trudność w budowaniu relacji. Powody? Między innymi wszechobecne media społecznościowe, presja wizerunkowa, uzależnienie od pornografii, a także skutki pandemii COVID-19, która pozbawiła młodych naturalnych doświadczeń społecznych.

Slade zwraca też uwagę na fałszywe wyobrażenia o seksie i pożądaniu – np. przekonanie, że wszystko powinno przychodzić naturalnie, bez komunikacji, czy że seks nie może być niezręczny. Jej zdaniem to właśnie rozmowa, budowanie granic i powolne odkrywanie siebie są fundamentem zdrowej intymności.

Choć 'Virgin Island’ bywa szokujący, nie jest pozbawiony głębi. Program – najchętniej oglądany format Channel 4 od 2023 roku – stawia trudne pytania o to, czym jest pożądanie, bliskość i dorosłość w czasach ekranów, aplikacji i społecznego lęku przed intymnością.

SPOŁECZEŃSTWO