Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Z okazji Dnia Kobiet Bolt oferuje paniom zniżkę: 19,9 proc. na kolejne 5 przejazdów. Wysokość rabatu ma zwrócić uwagę na ważny problem

W sklepach internetowych i firmach usługowych można obecnie zaobserwować spory wysyp promocji z okazji Dnia Kobiet. Bolt również udziela zniżki na swoje usługi, ale przy okazji porusza ważny społecznie temat.
.get_the_title().

Na Instagramie firmy Bolt pojawiała się w tym tygodniu informacja o akcji zniżkowej, jaką firma przygotowuje z okazji Dnia Kobiet. Na dołączonej do niej grafice nie ma jednak tulipanów czy roześmianych kobiet z kieliszkiem prosecco w ręku. Na białym tle widnieje napis: #19i9. W pierwszej chwili trudno się więc zorientować, że chodzi o akcję z okazji Dnia Kobiet. A nawet gdyby taka informacja znalazła się na grafice, wysokość zniżki można by uznać za dość przypadkową. Chodzi tu jednak o poruszenie problemu dyskryminacji kobiet. W swoim poście firma Bolt informuje, że w taki sposób chce nie tylko zrobić prezent paniom, ale i zwrócić uwagę na problem, z jakim zmagają się zarówno Polki, jak i kobiety na całym świecie.

To o różnice w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn. Według najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego. w Polsce średnio miesięcznie wynosi ona właśnie 19,9 proc.

„Naszym zdaniem to nie jest ani mało, ani w porządku. […] Wiemy, że żaden rabat nie rozwiąże problemu, ale budowanie świadomości to pierwszy krok do zmian” – pisze Bolt.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Mówi się, że w Polsce różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn są stosunkowo niewielkie. To nie do końca prawda. Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego wskazuje, że miesięczne wynagrodzenie mężczyzn w październiku 2018 roku było o 19,9% wyższe niż kobiet. Naszym zdaniem to nie jest ani mało, ani w porządku. Dlatego z okazji Dnia Kobiet chcemy zwrócić uwagę na problem, oferując wszystkim kobietom symboliczne 19,9% zniżki na kolejne przejazdy Boltem. Wiemy, że żaden rabat nie rozwiąże problemu – ale budowanie świadomości to pierwszy krok do zmian. 1. Zrób dowolne selfie, dodaj do story, oznacz @bolt_poland i #19i9 2. W niedzielę sprawdź wiadomości i odbierz kod -19,9% na 5 kolejnych przejazdów Udostępniajcie ten post – bo im więcej kobiet (i mężczyzn) pozna te statystyki, tym lepiej dla wszystkich. Z góry dziękujemy! #Bolt #SmartRides #19i9

Post udostępniony przez Bolt Poland (@bolt_poland)

Oczywiście jest to też akcja marketingowa i żeby skorzystać ze zniżki, należy dodać na swoim instagramowym profilu dowolne selfie z hashtagiem #19i9 i oznaczeniem @bolt_poland. W niedzielę firma roześle w wiadomościach kod zniżkowy na 5 kolejnych przejazdów. Użytkownicy Bolta już teraz informowani są o akcji mailowo.

Wiadomości dostają również mężczyźni, ale do nich kierowany jest tam dopisek: „drodzy Panowie, do was też wysyłamy tego maila, bo ta nierówność to nasz wspólny problem.”

Fot. Fanpage Bolt
Fot. Fanapge Bolt

Tymczasem pod postem Boltem rozgorzała dyskusja.

Kobiety przyjmują akcję entuzjastycznie, ale znaleźli się mężczyźni, którzy zdają się mieć z nią problem. Pojawiają się komentarze, że jest to… dyskryminacja panów.

Padają stwierdzenia, że mężczyźni również spotykają się z niesprawiedliwością, bo np. są surowiej karani przez sądy. Ponadto niektórzy stwierdzają, że dysproporcje wynikają z tego, że kobiety i mężczyźni wykonują inne zawody. W odpowiedzi Bolt zapowiedział, że udostępni niebawem więcej statystyk, które lepiej zobrazują ten problem. A posądzenia o dyskryminacją kwituje stwierdzeniem: „Nawet jeśli widzisz to jako dyskryminację, to potrwa ona tylko kilka dni i dotyczy zniżki na przejazd, a nie trwa latami i nie dotyczy miesięcznego wynagrodzenia za pracę”.

A co wy myślcie o takiej akcji?

Zdjęcie główne: Instagram @bolt_poland
Tekst: KD

TU I TERAZ