Zapiski z pierwszego lądowania człowieka na Księżycu prowadzone przez załogę Apollo 11 trafią na aukcję

Szacuje się, że ten kosmiczny notes może osiągnąć cenę w granicach ok. 27 - 34 milionów złotych.
.get_the_title().

Ten niezwykły notatnik towarzyszył Neilowi A. Armstrongowi, dowódcy misji Apollo 11 i pilotowi lądownika, czyli modułu księżycowego, i Buzzowi Aldrinowi w misji kosmicznej, której celem było pierwsze w dziejach ludzkości lądowanie na Księżycu.

Oczywiście nie jest to dziennik podróży zawierający wielostronicowe opisy przeżyć i emocji astronautów.

Jakby nie patrzeć mieli tam – te mniej więcej 384 tysiące kilometrów stąd – co innego do roboty. Przede wszystkim musieli zrobić mały krok dla człowieka, będący wielkim skokiem dla ludzkości.

Apollo 11 Lunar Module Timeline Book. [Houston]/Christie’s
Apollo 11 Lunar Module Timeline Book. [Houston]/Christie’s

„Apollo 11 – LM TIMELINE BOOK” to swojego rodzaju instrukcja podróży na Księżyc i z powrotem, uzupełniona o zapiski Armstronga i Aldrina. Notatki są oczywiście odręczne, co bezsprzecznie wpływa na wartość tego przedmiotu. To zdecydowanie coś więcej niż autograf z najmilszą nawet dedykacją, bo ten notatnik był przecież na Księżycu i to podczas pierwszej podróży w dziejach ludzkości. Coś takiego już nigdy się nie powtórzy.

Każda kolejna podróż jest coraz bardziej zdigitalziowana, więc kartka i długopis raczej nie będą się znajdować w niezbędniku każdego kosmonauty.

Apollo 11 Lunar Module Timeline Book. [Houston] / Christie’s

Notatnik z misji Apollo 11 zawiera techniczne oraz logistyczne informacje i dane niezbędne dla załogi do wykonania oraz bieżącej dokumentacji ich zadania. Znajduje się w nim ok. 150 adnotacji poczynionych przez Armstronga i Aldrina oraz robionych na bieżąco zaznaczeń, a właściwie odhaczania kolejnego wykonanego etapu misji. „Nigdy nie powstanie ważniejszy dokument z podróży na Księżyc, ponieważ cyfryzacja procesów nie pozostawia już miejsca dla takich typowo ludzkich akcentów” – czytamy na stronie domu aukcyjnego Christie’s. Mało tego – istnieje podejrzenie, że ślady, które można znaleźć na kilku kartkach tej książeczki, mogą być księżycowym pyłem. Zwłaszcza że akurat te strony dokumentują pobieranie próbek z powierzchni Księżyca.

Neil A. Armstrong podczas ćwiczeń na symulatorze modułu księżycowego. Zdjęcie wykonane na miesiąc przed lądowaniem na księżycu. Fotografia będzie również dostępna na aukcji. / Christie’s

Obecnie „Apollo 11 – LM TMELINE BOOK” jest wystawiana w kolejnych oddziałach Christie’s na całym świecie – od Nowego Jorku, przez Hong Kong, Pekin, San Francisco i Seatlle, żeby 18 lipca powrócić do Nowego Jorku, gdzie odbędzie się aukcja z okazji 50. rocznicy lądowania na Księżycu. Jest więc jeszcze chwila na zebranie odpowiedniej ilości gotówki.

Screen z reklamy aukcji Chrisies.com
Screen z reklamy aukcji Christies.com

Zdjęcia główne (od lewej): Buzz Aldrin na Księżycu sfotografowany przez Neila A. Armstronga (Wikipedia.pl); Apollo 11 LM Timeline Book – za Hiconsumption.com
Tekst: Kinga Dembińska

TU I TERAZ