Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

’Zbieram na włosy’ – kampania Rak’n’Roll zachęca do wpłat na peruki dla kobiet tracących włosy w chemioterapii

Fundacja Rak’n’Roll. Wygraj Życie! podzieliła się nową i zaskakującą akcją fundraisingową. Tym razem zwrócono uwagę na problemy osób przechodzących przez raka, które w trakcie i po onkoterapii tracą włosy. Odważne i artystyczne portrety kobiet wykonane w ramach kampanii 'Zbieram na włosy' zachęcają do wpłacania środków na zakup wysokojakościowych peruk z włosów syntetycznych, które następnie zostaną nieodpłatnie przekazane osobom w trakcie leczenia.
.get_the_title().

Według ekspertów portalu Zwrotnik Raka utrata owłosienia w chemioterapii dotyczy około 65 procent pacjentów: Wypadanie włosów spowodowane przyjmowaniem chemioterapii oznacza dla wielu chorych na raka poważne obciążenie i źródło stresu. Według badań aż 47 procent pacjentek poddawanych leczeniu onkologicznemu uważa łysienie za najbardziej traumatyczny aspekt chemioterapii. Efekt ten jest na szczęście z reguły odwracalny. Włosy zaczynają odrastać około 3-6 miesięcy po zakończonej terapii.

Dla wielu kobiet leczących się onkologicznie utrata włosów, które uznawane są często za atrybutu kobiecości, jest przeżyciem bardziej dotkliwym niż utrata piersi. Pacjentki chore na raka w ramach leczenia na NFZ mogą otrzymać jedynie 250 zł dofinansowania na zakup peruki – stanowi to około 1/5 kwoty wysokojakościowej peruki z włosów syntetycznych lub 1/20 kwoty peruki z włosów naturalnych.

Fundacja Rak’n’Roll od 11 lat wspiera kobiety, które tracą włosy w wyniku leczenia onkologicznego, przekazując im peruki z włosów naturalnych lub wysokojakościowe peruki z włosów syntetycznych. Do tej pory przekazano 4327 peruk, jednak zapotrzebowanie wzrasta i obecnie czas oczekiwania na nie jest dla pacjentek zbyt długi.

Weronika w ramach akcji 'Zbieram na włosy' /Rak'n'Roll

Najnowsza kampania Rak’n’Roll zwraca uwagę na to jak trudna i wykluczająca z życia społecznego może być dla pacjentów onkologicznych utrata włosów. Jak mówi Weronika, podopieczna Fundacji i jedna z bohaterek akcji: W momencie, w którym tracimy włosy, nie z własnej woli tylko w wyniku choroby, wypadku czy czegokolwiek, to jest tak traumatyczne przeżycie, tak ciężkie, że trudno jest nawet ubrać to w słowa, nawet o tym opowiadać. Kobieta czuje się wtedy po prostu odczłowieczona. Dla mnie to było coś bardzo traumatycznego.

W ramach sesji zdjęciowej do 'Zbieram na włosy’ bohaterkami stały się kobiety, które w czasie swojego leczenia zgłosiły się do Fundacji po peruki. Włosy kobiet na wykonanych fotografiach zostały zastąpione nieoczywistymi elementami scenograficzno-kostiumowymi wykonanymi przez Jagę Hupało, artystkę włosów, stylistkę i projektantkę. Wyjątkowe zdjęcia stworzył za to Andrzej Świetlik – portrecista wybitnych przedstawicieli świata kultury i nauki.

Ola w ramach akcji 'Zbieram na włosy' /Rak'n'Roll

Musimy naszych sympatyków poprosić o pomoc w zbiórce pieniędzy na peruki dla kobiet, które rozpoczynają onkoterapię. Zależało nam, by pokazać spojrzenie prawdziwych pacjentek, które po prostu potrzebują takiego wsparcia w leczeniu lub rekompensowaniu skutków choroby. W końcu – co mają mieć na głowie jak nie włosy? Można sobie wyobrazić, jak widać, różne 'cuda’, ale to, czego naprawdę im trzeba, to peruka, czyli sposób, by chorobie nie oddać całej kontroli nad swoim wyglądem. Te zastępcze cuda na głowach stworzyła Mistrzyni Jaga Hupało, a portrety są dziełem mistrza Andrzeja Świetlika – mówi Jacek Maciejewski, członek zarządu Fundacji Rak’n’Roll. Wygraj Życie!

Monika w ramach akcji 'Zbieram na włosy' /Rak'n'Roll

Organizowane przez Rak’n’Roll sesje zdjęciowe mają dla ich bohaterów i bohaterek także funkcję terapeutyczne. Osoby biorące udział w zdjęciach mogą spojrzeć na chorobę z innej perspektywy, oswajać i łagodzić lęki sztuką, zobaczyć siebie okiem i obiektywem artysty. Doświadczenie to bywa dla osób chorujących kojące i dodaje sił w przechodzeniu przez chorobę.

Ewelina w ramach akcji 'Zbieram na włosy' /Rak'n'Roll

Podczas sesji wszystkie modelki, nasze muzy, miały wspaniały nastrój. Podziwiałam ich pozytywne wibracje, podejście, oddanie i wytrwałość. To było naprawdę niezwykłe spotkanie. Kompozycje, które powstały były finalizacją procesu przygotowywań profesjonalnego zespołu i agencji (…). Nie chcieliśmy dążyć do nadmiernej stylizacji. Chodziło o zwrócenie uwagi na wyzwania i potrzeby osób chorych. Mam nadzieję, że to się udało (…) – zaznacza Jaga Hupało.

Agnieszka w ramach akcji 'Zbieram na włosy' /Rak'n'Roll

Dzięki środkom pozyskanym w ramach kampanii 'Zbieram na włosy’ Fundacja chce doprowadzić do sytuacji, w której każda kobieta zgłaszająca się do nich będzie mogła otrzymać perukę na początku terapii. Akcję można wesprzeć na stronie www.raknroll.pl/zbieramnawlosy.

TU I TERAZ