Zdjęcia nominowane do tegorocznej nagrody World Press Photo

Oto zdjęcia przedstawiające historie, które powinny mieć we współczesnym świecie znaczenie.
.get_the_title().

Od 1955 roku konkurs fotograficzny World Press Photo wyznacza poziom w branży, wyróżniając najlepsze zdjęcia wykonane przez profesjonalnych fotografów z całego świata. Niezależne jury, w skład którego wchodzi profesjonaliści (w równej liczbie kobiety i mężczyźni) z różnych dyscyplin powiązanych z fotografią, wskazało właśnie zdjęcia nominowane do tegorocznej nagrody głównej 62. edycji konkursu.

Spośród 78 tysięcy zdjęć nadesłanych przez 4738 fotografów wybrano sześć fotografii rywalizujących o nagrodę World Press Photo of the Year.

Obok głównej kategorii pojawiła się także nowa – World Press Photo Story of the Year. Nagrodzi ona zdjęcia, które w mistrzowski sposób opowiadają istotne dla współczesnego świata historie. Wybierając zwycięzcę tej kategorii, jury zwraca uwagę na takie elementy jak spójność, nieskazitelna edycja i silny storytelling.

Zwycięzcy tegorocznego konkursu zostaną ogłoszeni 11 kwietnia podczas gali w Amsterdamie. Nagroda główna w obu kategoriach to 10 tysięcy euro. Wszystkie wyróżnione w tym roku zdjęcia będzie można zobaczyć na wystawie, która przez rok odwiedzi aż 100 miast w 45 krajach świata.

Zdjęcia nominowane do kategorii World Press Photo Story of the Year

Kryzys w rejonie jeziora Czad, Marco Gualazzini, Włochy

Źródło: World Press Photo

Gualazzini dokumentuje pustynnienie rejonu jeziora Czad, które było niegdyś największym jeziorem w Afryce, miejscem, gdzie koncentrowało się życie ponad 40 milionów ludzi. W wyniku niekontrolowanej irygacji, suszy i wycinki lasów na przestrzeni ostatnich 60 lat, jezioro wysycha, prowadząc do niedoborów wody w lokalnych społecznościach, co z kolei skutkuje w często brutalnych konfliktach pomiędzy różnymi grupami zamieszkującymi okolicę. Gualazzini na swoich fotografiach uchwycił kompleksowość problemu i ludzki wymiar wynikającej z niego tragedii.

Karawana imigrantów, Pieter Ten Hoopen, Holandia/Szwecja

Źródło: World Press Photo

Zdjęcia Hoopensa przedstawiają historię uchodźców z regionu Ameryki Środkowej, którzy w październiku i listopadzie 2018 roku podróżowali w kierunku granicy Stanów Zjednoczonych. Karawana to inicjatywa zorganizowana przez organizacje pozarządowe za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wzięło w niej udział ponad 7000 osób. Więcej o tym wydarzeniu pisaliśmy tutaj.

Kryzys w Jemenie, Lorenzo Tugnoli, Włochy

Źródło: World Press Photo

Tugnoli przez długi czas dokumentował na zdjęciach kryzys w Jemenie, a jego prace regularnie publikowano na łamach The Washington Post. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych niemal 8,5 miliona mieszkańców Jemenu głoduje, a aż 22 miliony niezwłocznie potrzebują podstawowej pomocy humanitarnej. Głównymi bohaterami fotografii Tugnoliego są dzieci, jako że to właśnie ich życia są najbardziej naznaczone wojną i cierpieniem.

Zdjęcia nominowane w kategorii World Press Photo of the Year

Mohammed Badra, Syria

Ofiary ataku gazem otrzymują pomoc w rejonie wschodniej Ghouty.

Źródło: World Press Photo

Komentarz jednego z jurorów: “W takim momencie, po tak traumatycznym zdarzeniu, człowiek nie wie, co się wokół niego dzieje. To zdjęcie idealnie oddaje bezradność i zamęt.”

Marco Gualazzini, Włochy

Chłopiec Almajiri, sierota uchwycona obiektywem na tle ściany pokrytej graffiti przedstawiającym granatniki przeciwpancerne.

Źródło: World Press Photo

Komentarz jednego z jurorów: “To ciche, niepozorne zdjęcie, które daje do myślenia.”

Catalina Martin-Chico, Francja/Hiszpania

Kobieta-były żołnierz w szóstej ciąży. W pięciu wcześniejszych przypadkach musiała poddać się aborcji, gdyż w Kolumbii wobec kobiet służących w armii obowiązywał zakaz zachodzenia w ciążę nałożony i egzekwowany przez FARC.

Źródło: World Press Photo

Komentarz jednego z jurorów: “To historia ukazująca oblicze nowej Kolumbii, prosta i dosłowna.”

McGrath, Australia

Niezidentyfikowany mężczyzna stara się powstrzymać armię fotoreporterów przed wtargnięciem na teren konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, w Turcji. W wyniku tajemniczego zniknięcia dziennikarza Jamala Khashoggi, konflikt pomiędzy Arabią Saudyjską a Turcją pogłębił się, zaostrzając jednocześnie sytuację międzynarodową.

Źródło: World Press Photo

Komentarz jednego z jurorów: “Autor zdołał uchwycić intensywność kryzysu politycznego na jednym zdjęciu.”

John Moore, Stany Zjednoczone

Mała dziewczynka z Hondurasu płacze, podczas gdy jej mama jest przeszukiwana na granicy Stanów Zjednoczonych.

Źródło: World Press Photo

Komentarz jednego z jurorów: “Zdjęcia pokazuje inny rodzaj przemocy – przemoc psychologiczną.”

Brent Stirton, RPA

Petronella Chigumbura, członkini antykłusowniczej jednostki w Zimbabwe, w skład której wchodzą tylko kobiety.

Źródło: World Press Photo

Komentarz jednego z jurorów: “Zdjęcie ukazuje silną kobietę z Afryki, walczącą o ochronę dzikiej przyrody i środowiska naturalnego.”

Tekst: AO

TU I TERAZ