Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zjedź głęboko pod ziemię, naucz się tańczyć i poznaj gwiazdy futbolu. Co śląskie szykuje na Noc Muzeów?

Nie macie planów na wieczór 18 maja? Świetnie się składa, bo tej nocy w waszym mieście atrakcji na pewno nie zabraknie. Zobaczcie sami!
.get_the_title().

Noc Muzeów to jedyna taka noc w roku, kiedy muzea, galerie sztuki i wiele innych instytucji kultury w całej Polsce oferuje ogrom atrakcji dla zwiedzających. To szansa na zobaczenie swojej ulubionej wystawy lub po prostu zwiedzanie muzealnych wnętrz po zmroku. Wierzcie nam, nocą panuje tam zupełnie inny klimat! Przygotowania do tegorocznej Nocy Muzeów trwają w najlepsze. Większość instytucji przedstawiła już swoje plany na ten wieczór i jest w czym wybierać.

Tej nocy na Śląsku panuje wyjątkowy klimat – można zjechać pod ziemię i zobaczyć, gdzie pracują górnicy, poznać byłe gwiazdy futbolu czy nauczyć się tańczyć.

Podczas każdej edycji imprezy przez muzea przedzierają się tłumy zwiedzających. Nic dziwnego – zwiedzanie jest wtedy najczęściej bezpłatne lub pobierana jest symboliczna opłata, np. złotówka.

Co dokładnie będzie się działo tej nocy w Katowicach i okolicy? Przygotowaliśmy dla was przegląd najciekawszych atrakcji.

1. Muzeum Śląskie

Tutaj zwiedzający mają dwa powody do świętowania. Noc Muzeów połączona będzie z obchodami jubileuszu 90-lecia Muzeum Śląskiego. Tradycyjnie będzie można zobaczyć wszystkie dostępne wystawy stałe – w tym m.in. multimedialną wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” oraz wystawy czasowe – najnowsza to „Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku”.

Oprócz tego zobaczyć będzie można miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających, poznać pracowników działów czy kuratorów wystaw.

Na tę noc zaplanowano wiele atrakcji o których organizatorzy będą na bieżąco informowali tutaj.. Będą warsztaty, zabawy plastyczne, kiermasz wydawnictw, pokaz filmowy czy fotobudka. Warto na bieżąco sprawdzać program i zdecydować się na atrakcje już wcześniej, ponieważ na niektóre z nich obowiązują wcześniejsze rezerwacje.

2. Sztolnia Królowa Luiza i kopalnia Guido

To propozycja dla bardziej odważnych. Jeśli na co dzień brakuje wam adrenaliny, zapraszamy tego wieczoru do Zabrza. Organizatorzy zapewniają, że tej nocy w zabrzańskich podziemiach będą się dziać niezwykłe rzeczy, a całość utrzymana będzie w klimacie baśni.

W Noc Muzeów w kompleksie Sztolnia Królowa Luiza na specjalnie przygotowanych trasach Podziemnej Trasy Turystycznej spotkacie legendarnych śląskich bohaterów: Heksę rzucającą czary, moczącego nogi Utopka, władcę podziemi Skarbnika i może nawet samego Beboka.

Natomiast Kopalnia Guido otworzy przed zwiedzającymi zakamarki poziomu 320. Tam zobaczyć można, jak pracują maszyny górnicze czy przejechać się elektryczną kolejką podwieszaną. Pamiętajcie, aby tego wieczoru sandały zostawić w domu i zabrać ze sobą wygodne, pełne buty i ciepłą kurtkę. Temperatura pod ziemią w zależności od pory roku może wahać się między 7-16 stopni Celsjusza. Więcej organizacyjnych informacji znajdziecie tutaj.

3. Muzeum Hutnictwa Cynku ,,Walcownia”

W katowickiej Walcowni zwiedzanie rozpoczyna się już od 10 rano. Coś dla siebie znajdą tu fani motoryzacji. Oprócz zwiedzania Muzeum Hutnictwa Cynku, wystawy szkła użytkowego i artystycznego czy wystawy zdjęć hutników z XIX w, będzie można zobaczyć zabytkowe motocykle m.in Harley-Davidson, Sokół i Junak.

W ramach Nocy Muzeów można dodatkowo dołączyć do Nocnego Zlotu Pojazdów Zabytkowych, który swój przystanek będzie miał właśnie w Walcowni.

Więcej informacji tutaj

4. Szyb Poniatowski

A może wybrać się na zwiedzanie górniczego szybu? Po zmroku Szyb Poniatowski w Katowicach musi robić jeszcze większe wrażenie niż w ciągu dnia, szczególnie że organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji. W trakcie wydarzenia będzie można zobaczyć elektryczną maszynę wyciągową z 1908 roku i poznać historię kopalni Wieczorek. Pod samą wieżą wyciągową usłyszymy Orkiestrę Dętą KWK „Wieczorek” i koncert z wizualizacjami grupy Aiselis.

Uczestników dodatkowo rozgrzeje pokaz typu fire show.

Zobaczcie szczegółowy plan wydarzenia.

5. Muzeum Miejskie w Tychach

W Tychach świętowanie zaczynają już tydzień wcześniej. Miłośnicy sportu, a szczególnie fani piłki nożnej będą zachwyceni atrakcjami, jakie przygotowali organizatorzy w Miejskim Muzeum.

Świętowanie rozpocznie się już 11 maja w Tyskiej Galerii Sportu, gdzie byłe gwiazdy GKS Tychy – Eugeniusz Cebrat i Stefan Anioł oprowadzą zwiedzających po Stadionie Miejskim. Oprócz tego, będzie można wziąć udział w Wielkim Teście Wiedzy o Hokeju.

Z kolei 18 maja sportowy klimat zastąpi muzyka lokalna. Będą tańce, gra na akordeonie, nauka podstawowych kroków, a także możliwość, by poznać tradycyjne instrumentarium muzycznych gości. O tym, co jeszcze czeka was tego dnia w muzeum przeczytacie tutaj.

Miło spędzimy czas również m.in. w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w bibliotekach miejskich, Instytucie Pamięci Narodowej w Katowicach, Muzeum Historii Katowic czy w Muzeum Zagłębia w Będzinie. Filharmonia Śląska na ten wieczór przygotowała interaktywną lekcję śpiewania.

Tekst: Agnieszka Pastor

TU I TERAZ