Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zmiany klimatyczne na zdjęciach afrykańskiego fotografa

Afrykański fotograf pokazuje, że zmiany klimatyczne to nie tylko miś polarny dryfujący na krze.
.get_the_title().

Gideon Mendel to fotograf pochodzący z RPA. Dziesięć lat temu uwiecznił na zdjęciach dwie powodzie – jedna z nich miała miejsce w Wielkiej Brytanii, a druga w Indiach.

Mendel zaobserwował wówczas, że niezależnie od klasy społecznej czy szerokości geograficznej, ludzie stają się tak samo bezbronni w obliczu żywiołu.

To odkrycie zainspirowało go do stworzenia projektu fotograficznego dokumentującego zmiany klimatu, które już zaszły. W tym celu fotograf od 2008 roku odwiedził Haiti, Pakistan, Australię, Tajlandię, Nigerię, Niemcy, Filipiny, Wielką Brytanię, Brazylię, Indie, Bangladesz i Stany Zjednoczone.

W ten sposób powstał cykl zdjęć „Drowning World” pokazujący osoby stojące w wodzie – zarówno na podwórku, jak i we własnych domach. – Chciałem stworzyć pracę, w której ofiary zmian klimatycznych patrzą widzom prosto w oczy. Kiedy badałem ikonografię zmian klimatycznych, trafiałem głównie na bardzo białe i bardzo odległe obrazy – zdjęcia niedźwiedzi polarnych, lodowców i często bardzo piękne scenariusze. W ten sposób wprowadzam ludzi w opis zmian klimatycznych – tłumaczy Mendel.

Fotograf jest zdania, że aktywiści klimatyczni często powiązani są z białą klasą średnią i posthippisowskimi ruchami ekologicznymi, dlatego też ich przekaz trafia głównie do ludzi takich jak oni.

Tymczasem zmiany klimatu dotyczą wszystkich osób na całym świecie, a więc, jak sądzi fotograf, koniecznością jest wypracowanie innego sposobu mówienia o nich. Cykl „Drowning World” może w tym pomóc.

TU I TERAZ