Zobaczcie najpiękniejszą księgarnię na świecie zbudowaną we wnętrzu 100-letniego teatru

Pomysł na wyjątkową księgarnię? Urządzić ją we wnętrzu 100-letniego teatru. El Ateneo Grand Splendid w Buenos Aires przyciąga ponad milion odwiedzających rocznie – kiedy zobaczycie jej zdjęcia, zrozumiecie dlaczego.
.get_the_title().

Teatr został zbudowany w 1919 roku. Prawie 100-letni budynek na początku nosił nazwę Teatro Grand Splendid. W późniejszym okresie funkcjonowało w nim kino, jednak w 2000 roku znaleziono dla niego nowe zastosowanie.

Projekt stworzenia księgarni, która byłaby flagowym obiektem tego typu w Buenos Aires, zakładał również zachowanie oryginalnej architektury gmachu.

Za renowację odpowiadał architekt Fernando Manzone, któremu, jak sam twierdzi, najbardziej zależało właśnie na uhonorowaniu pracy oryginalnych architektów teatru, Pero i Torresa Armengol. Zachowane zostały również freski autorstwa Nazareno Orlandiego i kolumny, wyrzeźbione przez Troiano Troiani.

Księgarnia szybko stała się jedną z większych turystycznych atrakcji Buenos Aires – szacuje się, że odwiedza ją nawet ponad milion osób rocznie.

A jeśli nie wierzycie w to, że tradycyjny model księgarni jeszcze może działać dodajmy, że roczna sprzedaż książek w El Ateneo to ponad 700 tys. sztuk. Buenos Aires słynie zresztą z księgarni – według The Guardian właśnie w tym mieście na każdego mieszkańca przypada ich największa liczba. Populacja wynosi około 2,8 miliona osób, a liczba księgarni to mniej więcej 734, co oznacza tyle, że na każde 100 tys. osób przypada ich około 25. Podobnym wynikiem (22) może pochwalić się jedynie Hong Kong, natomiast daleko w tyle pozostają miasta takie jak Madryt (16) czy Londyn (10). El Ateneo to jednak nie tylko kolejny numer na liście argentyńskich księgarni – za drugą najpiękniejszą na świecie uznały ją niezależnie takie media jak BBC czy wspomniany już The Guardian. Zobaczcie sami, dlaczego warto ją odwiedzić.

źródło: Lost At E Minor, The Guardian

TU I TERAZ