Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zwiastun „Kleru” Smarzowskiego wstrząsnął polską prawicą. A wami? Oto 5 najciekawszych komentarzy

Twórca „Wołynia” i „Drogówki” w Polsce PiS-u włożył kij w mrowisko.
.get_the_title().

„Kler” Wojciecha Smarzowskiego już samym zwiastunem wywołał w Polsce medialną burzę. Z trailera jasno można bowiem wyczytać, że najnowsza produkcja twórcy „Wołynia” czy „Drogówki” z różnymi patologiami kościoła katolickiego będzie rozliczać się w wyjątkowo bezpośredni sposób.

Pławienie się brzuchatych księży w bogactwie, problemy z przestrzeganiem celibatu, łatwość wywierania nacisków w hierarchicznej strukturze, manipulowanie wiernymi, obłuda, alkoholizm, pedofilia czy zwykła, codzienna ludzka słabość to tylko niektóre z zasygnalizowanych wątków.

Fabuła zarysowana tak grubą kreską (podchodząca pod ryzyko popadnięcia w karykaturę, choć film wybroni się pewnie nieco bardziej zrównoważoną narracją, o czym wspominał jeden z księży, którzy przedpremierowo już obraz widzieli) uczyniła ze Smarzowskiego obiekt radykalnej krytyki ze strony środowisk konserwatywnych. Często tych samych, które kilka lat temu wychwalały lubującego się w turpistycznym ukazywaniu brudów ludzkiej duszy reżysera za „Wołyń”. Poniżej zebraliśmy 5 naszym zdaniem najciekawszych (lub najbardziej absurdalnych) reakcji i komentarzy prawicowych influencerów. Oto one:

1. Krzysztof Karoń

Krzysztof Karoń, specjalista od tropienia w codzienności wpływów marksizmu, wyrósł ostatnimi czasy na prawdziwy merytoryczny autorytet zwłaszcza dla „młodej prawicy”, która aktywnie działa na YouTubie. Chociażby pod sztandarami wRealu24. Pan Krzysztof jest między innymi autorem strony historiasztuki.com.pl, będącej jego autorskim konserwatywnym rewersem (choć sporo tu wyważania otwartych drzwi) ciągnącego za sobą na uniwersytetach silny lewicowy bagaż kulturoznawstwa. I choć w niektórych kwestiach społecznych i historycznych słucha się go nawet ciekawie, bo „suchą wiedzę” miewa ogromną, przy wątkach zideologizowanych niestety czar erudycji szybko pryska na rzecz czynionych w emocjach uproszczeń.

„Kler” to zaś według Karonia „plugawy, propagandowy gniot, niegodny cywilizowanego człowieka”.

2. Fronda

fot. fronda.pl

Tu o neutralnym tytule oczywiście nie mogło być mowy. Odbiorców przywitał krzykliwy nagłówek: „Szokujący zwiastun „Kleru”!!! Smarzowski odpłynął?”.

3. Rafał Ziemkiewicz

Głos zabrał też oczywiście Rafał Ziemkiewicz, tym razem wyręczając się ironicznym wpisem internauty.

4. Szymon Hołownia

Tak do sprawy odniósł się Szymon Hołownia.

5. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Zaś tak Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który miał już możliwość dwukrotnie obejrzeć cały film. Jeśli niestraszne wam spoilery, w swoim wpisie zdradza on wiele szczegółów na temat specyfiki produkcji.

Tekst: WM

TU I TERAZ