Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 zmian, które warto wprowadzić, żeby zdrowo się starzeć

Żeby wprowadzić dobre nawyki do swojego życia, trzeba wiedzieć, jakie przemiany zachodzą w naszych starzejących się ciałach i organizmach.
.get_the_title().

Niektóre ze zmian zachodzących w nas wraz z biegiem lat są subtelne, podczas gdy inne są bardziej zauważalne. Takie przemiany są całkowicie normalne i stanowią część naszego naturalnego cyklu życia. Dlatego zrozumienie ich, pamiętanie o ich wpływie i nauczenie się częściowego zapanowania nad nimi jest niezbędne, jeśli chcemy utrzymać zadowalający nas poziom energii życiowej i zdrowie. Przedstawiamy wam listę 5 znaczących zmian, których nadejścia należy spodziewać się wraz z wiekiem i podpowiadamy, jak złagodzić ich skutki.

Osłabienie wzroku

Po czterdziestce pogorszenie się wzroku jest powszechnym zjawiskiem. Starczowzroczność, zaćma lub problemy z ‘wyostrzeniem’ tych obiektów, które znajdują się blisko nas, to powszechne choroby oczu związane z wiekiem.

Zaćma powoduje rozmycie wizji, a w ekstremalnych przypadkach nawet utratę wzroku, jeśli nie jest odpowiednio leczona.

Dobrą wiadomością jest to, że operacja usunięcia zaćmy jest ogólnie bezpieczną procedurą, która może przywrócić klarowność widzenia. Regularne kontrole wzroku mają ogromne znaczenie dla wczesnego wykrywania i leczenia tych schorzeń.

Unsplash.com

Zmiany mięśniowo-szkieletowe

Kości, mięśnie i stawy są narażone na wpływ wieku. Osteoporoza i zapalenie stawów to stany, które mogą wystąpić u dorosłego i prowadzić do łamliwości kości oraz bólu stawów. Dlatego utrzymanie zbilansowanej diety bogatej w wapń i witaminę D ma kluczowe znaczenie dla zdrowia kości. Regularne ćwiczenia z obciążeniem mogą poprawić zarówno siłę mięśni, jak i gęstość kości. Nie zapomnij również o rozciąganiu i ćwiczeniu równowagi, bo może to pomóc w zachowaniu ruchomości stawów i zapobieganiu upadkom.

Zmiany metaboliczne i hormonalne

Z wiekiem nasz metabolizm zwalnia, przez co jesteśmy bardziej podatni na tycie. Jednocześnie zmienia się nasza produkcja hormonów, wpływając na różne funkcje organizmu. Na przykład menopauza u kobiet prowadzi do spadku poziomu estrogenu.

Kluczowe znaczenie ma utrzymanie aktywnego trybu życia wraz ze zbilansowaną dietą bogatą w błonnik, chude białko i warzywa.

W przypadku znacznych zmian hormonalnych warto omówić z lekarzem potencjalne metody leczenia lub suplementacji.

Unsplash.com

Regulacja układu sercowo-naczyniowego

Z wiekiem tętnice mogą sztywnieć, co prowadzi do nadciśnienia. Z kolei utrzymujące się przez długi czas nieleczone bądź nieprawidłowo kontrolowane nadciśnienie tętnicze może doprowadzić do przerostu mięśnia sercowego. Zmiany te zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Regularne ćwiczenia, takie jak nawet chodzenie, pływanie lub jazda na rowerze, mogą pomóc w zmniejszeniu skutków wystąpienia tych zmian.

Kluczowe jest też włączenie do diety produktów, które mają pozytywny wpływ na nasze serce – bogatych w kwasy omega-3 ryb i orzechów oraz ograniczenie tłuszczów nasyconych w diecie.

Zdolności poznawcze

Wiek może wpływać na nasze zdolności poznawcze, takie jak pamięć i koncentracja. Podczas gdy ‘łagodne zapominanie’ może być częścią normalnego starzenia się, znaczna utrata pamięci lub dezorientacja mogą być oznakami demencji lub choroby Alzheimera. Ćwiczenia poznawcze, takie jak układanie puzzli, czytanie i uczenie się nowych umiejętności, mogą pomóc w utrzymaniu aktywności mózgu na odpowiednim poziomie. Ponadto dbanie o dobry sen, zdrową dietę i regularne interakcje społeczne mogą przyczynić się do zachowania zdrowia poznawczego.

Chociaż proces starzenia się niesie ze sobą wiele wyzwań, ważne jest, aby pamiętać, że to naturalna część naszego życia – coś, czego wszyscy doświadczamy.

Będąc na bieżąco informowanym o tych zmianach i dokonując mądrych wyborów, możesz nadal prowadzić satysfakcjonujące, aktywne życie. Regularne badania kontrolne są kluczem do wczesnego wykrywania i skutecznego zarządzania zmianami związanymi z wiekiem. Ważne jest też godzenie się na te przemiany i przyjmowanie procesu starzenia się z pokorą, a nie ciągłe walczenie z czymś, co i tak nastąpi.

Tekst: MZ

ZDROWIE