Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 znaków, które świadczą o tym, że cierpisz na introwertycznego kaca

Co to jest introwertyczny kac, czym się objawia i jak z nim walczyć? Więcej poniżej.
.get_the_title().

Po całym dniu spędzonym w towarzystwie ludzi jesteś tak wycieńczony, że ledwo żyjesz? Podczas gdy inni nie zdradzają żadnych oznak zmęczenia, ty jesteś wyczerpany – nie tylko fizycznie, ale i psychicznie – i zastanawiasz się, czy wszystko jest z tobą w porządku? Nie ma powodu do obaw. Jeżeli wszelkie spotkania towarzyskie sprawiają, że musisz się zamknąć w domu, aby naładować baterie, to znak, że możesz być introwertykiem. Zjawisko, o którym mowa, nosi nazwę introwertycznego kaca.

Choć towarzyskie wypalenie dotyka także ekstrawertyków – w końcu spotkania bywają męczące, a samo rozmawianie i słuchanie nieraz pochłania wiele energii – to właśnie introwertycy cierpią z tego powodu najbardziej.

Socjalizacja bywa nadmiernie stymulująca, a introwertycy są bardziej wrażliwi na hałas i inne bodźce od ekstrawertyków. Mózgi introwertyków szybciej produkują dopaminę, dlatego introwertycy szybciej czują zadowolenie ze spotkania, a towarzyskość nie powoduje u nich ciągłego uczucia 'bycia na haju’. Za duża dawka hormonu szczęścia może ich z kolei wprowadzić w stan niepokoju.

źródło: medium

Oto 5 znaków, które wskazują na to, że dopadł cię introwertyczny kac:

1. Każda, nawet najmniejsza, rzecz zaczyna cię denerwować. Głupie pytania zadawane przez znajomych czy zwyczajowe small talki wytrącają cię z równowagi. Marzysz o jakiejś nieokreślonej rozmowie na nieco głębszy temat.

2. Masz problem z wysłowieniem się, nie umiesz do końca powiedzieć tego, co myślisz, a przerwy między wypowiadanymi przez ciebie wyrazami robią się coraz dłuższe. Milczysz tak długo, że znajomi zaczynają pytać o przyczyny tego zachowania.

3. Hałasy zaczynają się robić głośniejsze, a światła bardziej jaskrawe. Zaczynasz mieć negatywne myśli.

4. Czujesz się naprawdę zmęczony i marzysz tylko o tym, aby znaleźć się w domu. Niektórzy introwertycy skarżą się też w takich sytuacjach na ból czy zawroty głowy, rozstrój żołądka lub bóle mięśni.

5. Masz problem z wyjaśnieniem innym swojego stanu, dlatego często brany jest on za próbę wywyższenia się, demonstracyjne okazywanie znudzenia spotkaniem czy zwykłą niegrzeczność.

źródło: brit.co

Jak poradzić sobie z introwertycznym kacem? Samotność jest bardzo ważna dla introwertyków, więc oczywiście najlepiej byłoby zamknąć się w domu, włączyć Netflixa albo otworzyć książkę i naładować baterie, robiąc to, co sprawia ci radość. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Jeśli musisz tkwić na tym nieszczęsnym spotkaniu i czujesz, że wszystkie zapasy energii zaraz cię opuszczą, możesz znaleźć sobie zajęcie, które pozwoli ci skupić się na czymś innym niż twój aktualny stan. Zawsze pomóc może też wyrwanie się na krótki, samotny spacer. Nie możesz też zapominać o tym, że twoje potrzeby są równie ważne, jak potrzeby ekstrawertyków. Jeśli chcesz wyjść wcześniej i spędzać czas tylko we własnym towarzystwie – masz do tego prawo.

Źródło: Introvert, dear
Tekst: NS

ZDROWIE