Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Aplikacja, która płaci alkoholikom 5 dolarów dziennie za to, że nie piją

Chodzi o to, by aktywować układ nagrody.
.get_the_title().

Jak zmotywować ludzi do tego, by rozstali się z nałogiem? Bostoński startup DynamiCare sądzi, że można im za to płacić. Ale nie ma to nic wspólnego z przekupstwem. Wręcz przeciwnie – ten pomysł ma naukowe podstawy.

W naszym mózgu znajduje się bowiem układ nagrody, który odpowiada za zaspokajanie popędów i odczuwanie przyjemności.

Aktywuje się, gdy towarzyszą nam przyjemne odczucia i sprawia, że chcemy je powtarzać czynności, które je wywołują. A że wiele z tych czynności związanych jest z pożywieniem, unikaniem zagrożenia i rozmnażaniem, ma to głęboki ewolucyjny sens. Ale oczywiście układ przyjemności nie aktywuje się wyłącznie wtedy, gdy dajmy na to jemy coś pysznego lub uprawiamy seks – włącza się także, gdy sięgamy po takie substancje jak alkohol czy narkotyki, rozregulowując się i przyczyniając do uzależnienia.
Nadużywanie substancji zaburza układ nagrody, który znajduje się w mózgu. Gdy wysyłamy ludzi na detoks, mówimy im po prostu 'zachowaj się racjonalnie, by przezwyciężyć chemię swojego mózgu’. Problem polega na tym, że działa to całkowicie odwrotnie – wyjaśnia David Gastfriend, współzałożyciel DynamiCare.

Dlatego też DynamiCare postanowiło wynagradzać użytkowników, którzy robią kolejne kroki na drodze do zerwania z nałogiem i motywuje ich, dając zazwyczaj około 5 dolarów dziennie – dzięki temu aktywuje się ośrodek nagrody alkoholików, zachęcając ich do dalszych starań. Aplikacja oferuje jednak uzależnionym dużo, dużo więcej: to cała cyfrowa platforma terapeutyczna, gdzie użytkownicy znajdą specjalistów, do których zwrócą się po pomoc, narzędzia, dzięki którym nie zapomną o żadnym spotkaniu anonimowych alkoholików czy odwyku i ćwiczenia, które pomogą im nauczyć się mechanizmów i strategii radzenia sobie z uzależnieniem.

DynamiCare można także połączyć z alkomatami na Bluetooth, by sprawdzić, czy użytkownik rzeczywiście zachowuje trzeźwość.

Jest więc kompleksowym i dostępnym w każdej chwili narzędziem, które faktycznie pomoże rozstać się z nałogiem. Aplikacja nie jest jednak darmowa – zresztą trudno się tego chyba spodziewać. W zależności od wybranego programu kosztuje 20, 40 lub 50 dolarów tygodniowo. Dlatego też twórcy DynamiCare chętnie współpracują z ubezpieczycielami, świadczeniodawcami opieki zdrowotnej i innymi organizacjami zajmującymi się uzależnieniami.

Zdjęcie główne: Sérgio Alves Santos/Unsplash
Tekst: NS

ZDROWIE