Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Bogaci ludzie przestają jeść? Ekstremalne posty, Ozempic i biohacking

Nawet Elon Musk trzeci najbogatszy człowiek na świecie przyznał się do używania Ozempiku. Prawdziwym znakiem bogactwa jest teraz zdolność do całkowitego rezygnowania z jedzenia. Jedzenie zdradza, że mamy zwykłe ludzkie potrzeby.
.get_the_title().

Jedzenie od zawsze było ściśle powiązane ze statusem, tak samo jak pewne typy ciała postrzegane są jako bardziej ‘pożądane’ niż inne. Nigdy w historii tak bardzo nie ceniło się szczupłości jak teraz, a jednocześnie nigdy nie była ona tak trudno do osiągnięcia. Jesteśmy otoczeni jedzeniem, trudniej jest nie jeść niż jeść. Do tego zdrowa żywność jest coraz droższa.

Homar w pewnych kręgach jednak odszedł do lamusa. Prawdziwym znakiem bogactwa jest teraz zdolność do całkowitego rezygnowania z jedzenia. Jedzenie zdradza, że mamy zwykłe ludzkie potrzeby, a ponieważ żyjemy w czasach obsesji na punkcie ‘samodoskonalenia’, niejedzenie jest wyższą formą panowania nad sobą. Pokazuje, że mamy całkowitą kontrolę nad swoim ciałem, jesteśmy efektywni i skoncentrowani. Taki ekstremalny biohacking.

Ktoś pamięta? Polski piosenkarz Stachurski twierdził, że odżywia się energią słoneczną. Prekursor.

Teraz modnie jest nie jeść, nie ulegać pokusie, nie zniżać się do jedzenia. Ekstremalne posty zyskały popularność w Hollywood i Dolinie Krzemowej i rozprzestrzeniają się w zawrotnym tempie w mediach społecznościowych. Współzałożyciel X, Jack Dorsey, przyznaje, że pości przez 22 godziny dziennie, multimilioner i biohaker Bryan Johnson twierdzi, że pości przez 23 godziny dziennie. Wielu pracowników Doliny Krzemowej stosuje zastępstwa posiłków, takie jak Soylent w ramach 'biohackingu’.

@babybella777 mornings with me before we start making things for you cc @Orebella ☁️🤍🫶🏼🪩 #orebella ♬ ♡ ᶫᵒᵛᵉᵧₒᵤ ♡ – SoBerBoi

Ekstremalne posty nie ograniczają się tylko do zwolenników biohackingu z doliny krzemowej. Podpatrzona na instagramie poranna rutyna modelki i celebrytki Belli Hadid to ponad 20 różnych suplementów i witamin zagryzione kawałkiem rogalika.

Elity jedzą inaczej – superbogaci nie muszą jeść żywności otyłościotwórczej. Mają dostęp do dobrego, świeżego jedzenia, edukację, przestrzeń, czas.

Ozempic, lek na cukrzycę typu 2 jest nadal używany (co jest bardzo niebezpieczne i odbiera chorym dostęp do leków), a może nadużywany głównie przez bogatych, a raporty potwierdzają, że użytkownicy tego leku są skoncentrowani w zamożnych obszarach jak Manhattan i Hollywood. Elon Musk, trzeci najbogatszy człowiek na świecie, również przyznał się do używania tego leku. Ozempic niweluje uczucie głodu – 'pomaga walczyć’ z dziwnym ludzkim przyzwyczajeniem jakim jest jedzenie. Wpływ Ozempicu jak przewidują analitycy jest tak silny, że może mieć wpływ na konsumpcję żywności.

Trendy takie jak 'oatzempic’ – dieta inspirowana Ozempiciem – zdobywają popularność na platformach takich jak TikTok, co może prowadzić do rozwijania zaburzeń odżywiania u młodszych użytkowników​. 'Oatzempic’, ma naśladować efekt jaki daje lek – to m.in. owsianka z sokiem z limonki i wody lub mleka.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez CARMEN ON AIR (@carmenonair)

Dlaczego celebryci to robią? Sygnalizowanie statusu, bogactwa, przynależności do pewnej wtajemniczonej grupy. Presja, wpływ mediów społecznościowych, które promują niezdrowe standardy piękna oraz wymogi wobec celebrytów.

Tego rodzaju ekstremalne posty mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym do rozwoju anoreksji, bulimii oraz innych zaburzeń odżywiania. Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży, która jest podatna na wpływy kultury mediów społecznościowych i celebrytów​. Wszystko to pokazuje wielką potrzebę zwiększenia świadomości na temat ryzyka związanego z ekstremalnymi postami i dietami. Miliony osób cierpi na zaburzenia odżywiania w każdym kraju, a liczba ta gwałtownie rośnie. Na razie nie istnieją magiczne pigułki zastępujące posiłki, które miałyby wyeliminować jedzenie. To na razie zabawa zamożnych.

zdjęcie główne: unsplash.com/@phototastyfood

ZDROWIE