Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Chcesz żyć dłużej? Odwiedzaj galerie sztuki, muzea i teatry

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na dłuższe życie, nie czekaj, tylko wybierz się do muzeum albo teatru. Właśnie udowodniono, że kontakt ze sztuką wydłuża życie!
.get_the_title().

Miłośnicy sztuki mają znacznie większe szanse na dłuższe życie. Właśnie potwierdziły to badania medyczne opublikowane w „British Medical Journal”.

Nawet udział w jednym lub dwóch wydarzenia kulturalnych rocznie może obniżyć ryzyko przedwczesnej śmierci.

Zespół naukowców z University College London przebadał 6710 osób w wieku powyżej 50 lat, aby sprawdzić, czy istnieje związek między zaangażowaniem w sztukę a umieralnością. Eksperci ustalili, że u uczestników badania, którzy tylko raz lub kilka razy w roku chodzili na wystawy do muzeów i galerii, uczestniczyli w spektaklach teatralnych lub koncertach, ryzyko przedwczesnej śmierci było mniejsze o 14 proc. Z kolei u osób, które regularnie (co kilka miesięcy lub częściej) brały udział w wydarzeniach kulturalnych lub zajęciach artystycznych, ryzyko przedwczesnej śmierci obniżało się aż o 31 proc.

Kontakt ze sztuką wydłuża życie
Fot. Ernest Ojeh / Unsplash

Kontakt ze sztuką nie tylko wpływa długość życia, ale także poprawia samopoczucie i sprawia, że szybkiej wracamy do zdrowia.

Potwierdziły to inne badania przeprowadzone w ciągu ostatnich lat w Danii i Wielkiej Brytanii, które powiązały obecność sztuki w szpitalach z lepszymi wynikami pacjentów oraz lepszym samopoczuciem chorych. O dobroczynnym działaniu sztuki wiedzą również kanadyjscy lekarze. W 2018 roku mogli w ramach testów przepisywać na receptę swoim pacjentom i ich opiekunom bezpłatne wizyty w Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu.

Kontakt ze sztuką wydłuża życie
Fot. Ståle Grut / Unsplash

Tekst: AB
Zdjęcie główne: Pauline Loroy / Unsplash

ZDROWIE