Chcesz żyć dłużej? Zostań weganinem

Tak wynika z badań, które trwały aż 30 lat.
.get_the_title().

A jeśli recepta na wydłużenie życia jest prostsza, niż zwykli sądzić transhumaniści? Taki wniosek nasuwa się po zapoznaniu się z wynikami badań opublikowanych w JAMA Internal Medicine Journal, które przeprowadzono w Massachusetts General Hospital.

Tamtejsi naukowcy przez aż 30 lat monitorowali stan zdrowia i dietę ponad 130 tys. osób.

Udało im się odkryć, że 3-procentowe zwiększenie udziału kalorii pochodzących z białka roślinnego w diecie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci o 10 proc. i o 12 proc. – śmierci w wyniku chorób serca. Z kolei zwiększenie udziału białka zwierzęcego o 10 proc. owocuje 2-procentowym wzrostem ryzyka przedwczesnej śmieci i 8-procentowym wzrostem śmieci w wyniku chorób serca. Zastąpienie jajek białkiem roślinnym zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 19 proc., a wyeliminowanie czerwonego mięsa – o 12 proc. Ryzyko przedwczesnej śmierci jest wyższe w przypadku osób, które piją alkohol, palą papierosy lub są otyłe.

fot. Claudio Schwarz/Unsplash

Choć badania przeprowadzone zostały na ogromnej grupie osób, należy pamiętać, że wyniki mogą mieć związek nie tylko z dietą, ale także z czynnikami społeczno-środowiskowymi.

Na przykład weganie zwykle są młodzi i dlatego też mają generalnie niższy współczynnik śmiertelności. A jeśli do tego są zamożni, to ich ryzyko przedwczesnej śmierci jest jeszcze niższe.

Nasze odkrycia potwierdzają znaczenie źródeł białka w diecie dla długoterminowych wyników zdrowotnych – mówi dr Mingyang Song, główny autor badania. – Podczas gdy poprzednie badania skupiały się głównie na ogólnej ilości spożycia białka, co oczywiście jest ważne, ale równie ważne są konkretne pokarmy, które ludzie spożywają, aby pozyskać białko. Nasze odkrycia sugerują, że ludzie powinni rozważyć spożywanie większej ilości białka roślinnego niż zwierzęcego, a jeśli już zdecydują się na źródło białka zwierzęcego, prawdopodobnie lepszym wyborem będzie ryba czy kurczak.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Sharon Pittaway/Unsplash

ZDROWIE