Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Coraz więcej młodych ludzi choruje na raka

Lekarze nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje.
.get_the_title().

The Wall Street Journal donosi, że młode osoby coraz częściej chorują na raka jelita grubego. Według badań z 2019 roku co piąty nowy pacjent, u którego zdiagnozowano ten typ nowotworu, miał mniej niż 50 lat. – Widzimy coraz więcej młodych ludzi, którzy nie pasują do twierdzenia, że rak jest chorobą wyłącznie starszych – powiedziała Monique Gary, dyrektorka medyczna w Grand View Health Center w Pensylwanii.

Większość diagnozowanych nowotworów dotyczy przewodu pokarmowego lub organów znajdujących się w jego pobliżu, takich jak wyrostek robaczkowy, trzustka, żołądek czy szyjka macicy.

Lekarze prowadzą zakrojone na szeroką skalę badania, szukając przyczyn zachorowań wśród młodych. Analizują styl życia, dietę i wagę pacjentów.

pacjent i lekarz/fot. Mart Production, pexels.com
fot. Mart Production/ pexels.com

Pewna grupa naukowców stwierdziła nawet, że występuje związek między urodzeniem się poprzez cesarskie cięcie a rozwojem raka jelita grubego. Jednak niezależnie od przyczyn, lekarze wciąż zalecają osobom w każdym wieku poddawanie się badaniom profilaktycznym.

Zaledwie kilka miesięcy po śmierci Chadwicka Bosemana Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne zaczęło zalecać badania przesiewowe w kierunku raka okrężnicy, z powodu którego zmarł aktor.

Możliwe, że nie poznamy jeszcze prawdy o powodach występowania nowotworów – podsumowuje doktor Kimmie Ng z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie. – Mam jednak nadzieję, że kolejne pokolenia wciąż będą nad tym pracować.

Zdjęcie główne: RDNE Stock Project/Pexels.com
Tekst: OP

ZDROWIE