Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czy istnieją terapeutyczne halucynacje?

O psychodelikach znów zrobiło się głośno, gdy zostały zatwierdzone jako sposób leczenia chorób psychicznych w Australi.
.get_the_title().

Skuteczność psychodelików w medycynie potwierdziło już wiele badań. Badanie, którego wyniki zostały opublikowane w New England Journal of Medicine w 2022 roku, wykazało, że pojedyncza dawka psylocybiny złagodziła oznaki depresji wśród 79 osób. MDMA było za to wykorzystywane do pomocy ludziom z zespołem stresu pourazowego. 

Niedawno pisaliśmy o tym, że badania nad psychodelikami coraz częściej skupiają się nad tym, żeby z doświadczenia psychodelicznego wykluczyć element halucynacji.

Halucynacje to stany, które dotykają zarówno osoby chore psychicznie, jak i zdrowe. Najczęściej mają charakter wizualny i same w sobie nie wymagają leczenia. W większości przypadków są one spowodowane brakiem snu lub tragicznymi doświadczeniami, takimi jak strata bliskiej osoby.

halucynacje /cottonbro studio, pexels.com
fot. cottonbro studio/pexels.com

Dotychczas halucynacje występowały bez jakiejkolwiek interwencji klinicznej. Czy mogą być więc wykorzystywane w celach terapeutycznych? Sceptycy sądzą wykorzystywanie psylocybiny czy MDMA do wywoływania terapeutycznych stanów psychicznych wiąże się z dużym ryzykiem i może doprowadzić nawet do niebezpiecznych stanów psychotycznych. Ze względu na ten aspekt terapia z udziałem psychodelików przebiega w kontrolowanych warunkach.

Jednak doktor i profesor psychiatrii Charles Hebert twierdzi, że terapeutyczne halucynacje mogą być korzystne.

Z pewnością nie wszystkie halucynacje są dobre — komentuje Hebert. — Jednak przeprowadzenie uzasadnionej i dokładnej oceny klinicznej u każdego pacjenta z takimi doświadczeniami może pomóc w dobraniu odpowiedniej metody leczenia. Zdaniem lekarza z terapii z halucynacjami nie powinny korzystać osoby, u których występuje ryzyko samookaleczenia oraz myśli samobójcze. 

Zdjęcie główne: cottonbro studio/Pexels.com
Tekst: OP

ZDROWIE