Czy sekret długowieczności kryje się w naszych aptekach?

Badacze testują wybrane lekarstwa pod kątem działania przeciwstarzeniowego.
.get_the_title().

Coraz więcej ekspertów ds. geronauki, czyli nauki o starzeniu, twierdzi, że składniki występujące w wybranych lekach mogą być w przyszłości wykorzystywane do przedłużania oczekiwanej długości życia pacjentów.

Pod uwagę brane są leki, które zawierają rapamycynę i metforminę, senolityki oraz suplementy z kwasem α-ketoglutarowym i tauryną.

Niestety główną przeszkodą w osiągnięciu przez naukowców znaczących postępów w badaniach są kwestie finansowe. Badacze twierdzą, że bez wsparcia i finansowania ze strony przemysłu farmaceutycznego tempo ich działań będzie jedynie zwalniało. – Struktura naszego systemu po prostu nie zachęca do przeprowadzania takich eksperymentów – mówi doktor Matt Kaeberlein, biolog i profesor patologii na Uniwersytecie Waszyngtońskim.

tabletki /fot. Polina Tankilevitch, pexels.com
fot. Polina Tankilevitch/ pexels.com

Co ciekawe, niektóre z wymienionych składników były w przeszłości brane w tym kontekście pod uwagę – metformina, którą najczęściej stosuje się w leczeniu cukrzycy, oraz rapamycyna, która jest lekiem immunosupresyjnym, były już tematem dyskusji na temat potencjalnych terapii przeciwstarzeniowych między naukowcami a lekarzami.

Połączenie sił ekspertów ds. geronauki ze światem medycyny jest jednak wyjątkowo trudnym zadaniem.

Naukowcy wierzą jednak, że z czasem i dzięki pomocy społeczności oddanej ich badaniom uda im się osiągnąć zamierzone cele.

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/Pexels.com
Tekst: OP

ZDROWIE