Czym jest ’cyfrowy stres’, czyli najnowsza zmora pracy zdalnej?
Epidemiolodzy twierdzą, że coraz więcej zdalnych pracowników jest narażonych na doświadczenie ’cyfrowego stresu’. To zmęczenie wywołane ilością przychodzących powiadomień. Według specjalistów takie narzędzia pracy jak Teams, Skype, Zoom, czy Slack zakłócają nasze codzienne życie.
– Mnożenie się kanałów komunikacji utrudnia zarządzanie przepływem informacji – komentuje prawnik Adrien Debré.
Pracownicy będący połączonymi z wieloma narzędziami mają być w większości przypadków przeciążeni psychicznie. Epidemiolog William Dab twierdzi, że ciągłe przeskakiwanie z jednego źródła informacji do drugiego doprowadza do poczucia utraty kontroli oraz wypalenia zawodowego. – Jest to błędne koło bycia pod nieustanną presją – dodaje.
– Jako lekarz analizuję te doświadczenia jako nową formę uzależnienia, której konsekwencje są wciąż słabo znane – kontynuuje Dab.
Eksperci zakładają, że skutki ’cyfrowego stresu’ mają wiązać się ze zdrowiem psychicznym, jak i fizycznym, oddziałując także na wydajność pracy.
– Krótko mówiąc, narzędzia komunikacji, które pozornie nam pomagają, mogą pogorszyć zdrowie i jakość wykonywanej pracy – podsumowuje epidemiolog. – Nie możemy dać im się opętać.
Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/Pexels.com
Tekst: OP