Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Darmowe podpaski i tampony trafią do brytyjskich szkół

Aż 42 proc. brytyjskich uczennic przyznaje, że często nie stać je na podpaski i tampony. Część z nich opuszcza z tego powodu lekcje.
.get_the_title().

Ubóstwo menstruacyjne to realny problem – wielu kobiet nie stać na tampony czy podpaski. Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia, problem ten może dotyczyć aż 500 mln kobiet na całym świecie – także w Polsce. W naszym kraju chcą go rozwiązać dziewczyny z projektu Akcja Menstruacja, których plan zakłada kupienie kubeczków menstruacyjnych wszystkim potrzebującym kobietom. Z kolei Wielka Brytania postanowiła skupić się w tej kwestii na uczennicach.

Od 20 stycznia wszystkie brytyjskie szkoły i uczelnie mogą zamawiać bezpłatne produkty higieniczne – podpaski, tampony i kubeczki menstruacyjne.

Dzięki temu dziewczęta doświadczające dotychczas ubóstwa menstruacyjnego nie będą już z tego powodu stygmatyzowane. To niestety całkowicie realny problem – aż 42 proc. brytyjskich uczennic przyznaje, że często nie stać je na odpowiednie produkty higieniczne i zamiast nich stosują różnego rodzaju zastępniki, takie jak na przykład papier toaletowy. Ta sytuacja z kolei często prowadzi do tego, że dziewczęta opuszczają zajęcia – w 2018 roku przyznało się do tego aż 137 tys. brytyjskich uczennic.

Miesiączka nigdy nie powinna być przeszkodą w edukacji. Zapewnienie szkołom funduszy, które umożliwią dostępność podpasek, tamponów i kubeczków menstruacyjnych dla wszystkich, oznacza, że ​​wszystkie dzieci mogą chodzić do szkoły bez stresu i z godnością – mówi Amika George, inicjatorka akcji #FreePeriods. Aby możliwe stało się wprowadzenie darmowych produktów higienicznych do szkół, potrzebna była trwająca kilka lat kampania. Projekt, dzięki któremu tampony, podpaski i kubeczki menstruacyjne trafią do 1,7 mln młodych Brytyjek, kosztować będzie 20 mln funtów.

W 2018 roku podobne rozwiązanie wprowadzono w szkołach i na uczelniach w Szkocji, a w 2019 w Walii.

Co o tym sądzicie? Czy podobne rozwiązanie mogłoby się upowszechnić także w Polsce?

Zdjęcie główne: Josefin / Unsplash
Tekst: NS

ZDROWIE