Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

HBO będzie edukować swoich widzów na temat zdrowia psychicznego

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który miał miejsce 10 października, oraz akcji „It’s OK” stacja HBO przed niektórymi z seriali wyświetlać będzie specjalne komunikaty. Ich celem jest zachęcanie do otwartej rozmowy na temat problemów psychicznych, bez ich stygmatyzacji.
.get_the_title().

W maju tego roku, opublikowano raport amerykańskiego komitetu USC Annenberg Inclusion Initative, który zajmuje się analizą bohaterów słynnych produkcji pod kątem zdrowia psychicznego, a także tego, jaki wpływ ich wizerunki mogą mieć na widzów. Z jego badań wynika, że na 4598 bohaterów filmowych 1,7 proc. doświadcza zaburzeń psychicznych, z kolei na 1200 bohaterów serialowych wynik ten dochodzi do aż 7 proc. W związku z wynikami raportu, HBO we współpracy z NAMI postanowiło wprowadzić przed niektórymi ze swoich produkcji specjalne komunikaty, które poruszać będą kwestie zdrowia psychicznego. Na ten moment wiadomo, że pojawią się one przed takimi tytułami, jak „Rodzina Soprano”, „Euforia”, „Barry” i „Dziewczyny”.

Na planszach znajdą się m. in. informacje na temat przypadków chorobowych, których dotyczyć będzie odcinek oraz numery telefonów do linii prewencyjnych.

Drugim podjętym przez HBO działaniem związanym z pogłębianiem wiedzy na temat chorób psychicznych jest wypuszczenie serii „Doctor Commentaires”.

W siedmiu krótkich materiałach wideo dr Ali Mattu, terapeuta kognitywistyczno-behawioralny, opowiadać będzie o konkretnych przypadkach zaburzeń pokazanych na ekranie. W sieci pojawił się już pierwszy odcinek, który bierze pod lupę zachowanie Hanny Horvath z serialu „Dziewczyny”. Filmiki będą publikowane zarówno na HBO, jak i na prywatnym youtubowym kanale doktora.

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: kadr z serialu „Euforia”

ZDROWIE