Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ichigo ichie: nowy sposób na szczęśliwe życie prosto z Japonii

Nie dziwi popularność duńskiego hygge czy szwedzkiego lagom – w końcu kraje skandynawskie zazwyczaj plasują się w czołówce najszczęśliwszych państw świata. Tym razem jednak przepis na szczęście pochodzi z Japonii, która kojarzy się raczej z pracoholizmem i życiem w ryzach konwenansów. Czego może nauczyć nas ichigo ichie?
.get_the_title().

Pierwsze wzmianki o ichigo ichie znajdują się w zapiskach mistrza herbaty Yamanouego Soji z roku 1588. Interesujący nas fragment brzmi następująco: „Gospodarza swego powinieneś traktować tak, jakby do spotkania pomiędzy wami dojść miało tylko jeden jedyny raz”.

Jedno spotkanie, jedna szansa, jedna okazja – to właśnie podstawa ichigo ichie.

Może brzmi to jak żenujący cytat z Paulo Coelho, ale nic w życiu nie powtórzy się drugi raz. Każda chwila jest jedyna w swoim rodzaju, dlatego należy docenić ją i jej ulotność. O tym mówi właśnie ichigo ichie (w oryg. 一 期 一 会), przypominając, jak ważne jest cieszenie się każdym dniem. Brzmi banalnie? Ale jak często umiemy zdjąć nogę z gazu i docenić ulubioną kawę wypitą w spokoju czy spotkanie z przyjaciółmi? Przykładem japońskiej sztuki przeżywania niezapomnianych chwil jest np. Hanami – zwyczaj podziwiania kwitnących wiśni.

Źródło: mykyotophoto.com

Co ważne, ichigo ichie nie polega na dążeniu do całkowitego spełnienia i wiecznego szczęścia, które osiągają chyba jedynie bohaterowie hollywoodzkich filmów romantycznych. Koncentruje się ono raczej na pomocy w znalezieniu złotego środka na dobre życie. Ichigo obejmuje zarówno ideę obserwacji i pielęgnowania każdej chwili, jak i praktykę wykorzystywania tej uwagi w celu osiągnięcia harmonii oraz miłości do życia. Całość przywodzi na myśl sentencję carpe diem, ale w rozszerzonej – i orientalnej – wersji. Co trzeba zrobić, by osiągnąć japoński ideał?

1. Ćwicz uważność – zamiast rozpamiętywać czy wybiegać myślami w przyszłość, po prostu ciesz się się chwilą. Przestań nadmiernie analizować, bo doprowadzisz się do wewnętrznej katastrofy. Teraźniejszość to największy dar.

2. Doceń obecną chwilę. Tak, to również mógłby napisać Paulo Coelho, ale ciesz się życiem teraz, nie odkładaj szczęścia na później.

O jakości naszej codzienności świadczą te drobne decyzje podejmowane każdego dnia i myśli, jakie w ciągu jednej chwili mogą przebiec przez umysł.

3. Naucz się odpuszczać – zarówno sobie, jak i innym.

4. Bądź swoim przyjacielem: po co tracić czas i energię na porównywanie się z idealnymi gwiazdami Instagrama albo na martwienie o to, co pomyślą inni? Skup się na sobie i na tym, co Cię uszczęśliwia.

5. Niedoskonałość jest super. To samo powtarza inna japońska filozofia, wabi-sabi, która kocha wszystko, co nieidealne, naturalne i z przeszłością.

6. Porzuć wysokie oczekiwania, a będziesz mniej rozczarowany. Zapomnij o schematach i zacznij cieszyć się wolnością.

Źródło: weforum.org

Tekst: Ola Oleszek

ZDROWIE