Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ile ćwiczeń potrzebujemy, aby zrównoważyć dzień siedzenia?

Specjaliści podkreślają, że każda aktywność fizyczna się liczy.
.get_the_title().

Siedzący tryb życia nie jest dla nas dobry, jednak da się przekreślić jego negatywny wpływ.

W przypadku 10 siedzenia godzin dziennie wystarczy 30-40 minut aktywności fizycznej.

Generalnie chodzi o średnio intensywną lub intensywną aktywność, choć pozytywne działanie ma w zasadzie każdy jej rodzaj – nawet podnoszenie się z krzesła. Taki wniosek płynie z pochodzącej z 2020 roku metaanalizy biorącej pod uwagę aż 9 badań, w których łącznie udział wzięły ponad 44 tys. osób z czterech państw. Wszyscy badani nosili jakąś formę trackera fitness. Analiza wykazała, że ryzyko przedwczesnej śmierci wśród osób prowadzących siedzący tryb życia rosło wraz ze spadkiem umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej.

U osób aktywnych fizycznie, wykonujących około 30–40 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności, związek między długim czasem spędzanym w pozycji siedzącej a ryzykiem śmierci nie jest znacząco różny od tego, który występuje w przypadku osób, które nie prowadzą siedzącego trybu życia – mówią naukowcy.

fot. sporlab/źródło: unsplash

Metaanalizy zawsze opierają się na pewnego rodzaju uogólnieniach, jednak w tym wypadku istotne jest to, że naukowcy dysponowali twardymi danymi z trackerów fitness i nie posiłkowali się na przykład samooceną badanych.

Badanie zostało opublikowane w 2020 roku obok globalnych wytycznych WHO dotyczących aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia, które opracowało 40 naukowców z sześciu kontynentów.

Te wytyczne podkreślają, że liczy się każda aktywność fizyczna, a każda jej ilość jest lepsza niż żadna. Ludzie nadal mogą chronić swoje zdrowie i równoważyć szkodliwe skutki braku aktywności fizycznej – podsumował Emmanuel Stamatakis, badacz aktywności fizycznej i zdrowia populacji z Uniwersytetu w Sydney w Australii.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Roland Hechanova/Unsplash

ZDROWIE