Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Interaktywna mapa koronawirusa w Polsce

Nerwowo odświeżacie newsy, poszukując informacji w sprawie pandemii w Polsce? Z tą interaktywną mapą będzie to łatwiejsze.
.get_the_title().

Każdego dnia budzicie się, myśląc o tym, ile nowych przypadków koronawirusa zdiagnozowano w naszym kraju? Nie dziwi nas to. Dzięki tej interaktywnej mapie możecie śledzić ilość zachorowań w tempie rzeczywistym.

Mapa, którą stworzył polski oddział firmy Esri, dostępna jest tutaj.

Gromadzone w niej informacje pochodzą od Ministerstwa Zdrowia. – Mapowanie epidemii i pandemii to praktyka stosowana przez kartografów od kilku wieków, a jej początki sięgają czasów, gdy ludzkość walczyła z takimi chorobami jak cholera, żółta febra czy dżuma. Obecnie dzięki wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania i możliwości szybkiego przesyłania danych za pomocą internetu, organizacje zajmujące się ochroną zdrowia mogą z dużą dokładnością przewidzieć, gdzie w następnej kolejności dojdzie do rozprzestrzenienia się epidemii. Budowanie modeli predykcyjnych jest o tyle prostsze, że wśród łatwo dostępnych informacji znajdują się dane spisowe, trasy samolotów i statków, a nawet treści z mediów społecznościowych – mówi Piotr Walenko z Esri Polska w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce ogłoszony został 4 marca. Od tej pory w naszym kraju odnotowano 150 potwierdzonych przypadków, 3 osoby zmarły.

Najwięcej przypadków jest obecnie w województwie mazowieckim (27), dolnośląskim (24), łódzkim (21), śląskim (19) i lubelskim (17).

Największy wzrost zachorowań – 36 nowych przypadków – odnotowany został w nocy z 13 na 14 marca. Mapa stworzona przez Esri nie jest oczywiście jedyną, która pozwoli nam śledzić sytuację związaną z koronawirusem. Tutaj dostępna jest interaktywna mapa Maryland Center for Systems Science and Engineering, która zbiera dane z całego świata. Informacje pochodzą m.in. od Światowej Organizacji Zdrowia.

Źródło zdjęć: arcgis.com
Tekst: NS

ZDROWIE