Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak masować twarz, żeby przeciwdziałać starzeniu?

Wielu influencerów twierdzi, że odpowiedni masaż twarzy może poprawić zwiotczenie skóry i zminimalizować zmarszczki. Co na to eksperci?
.get_the_title().

W 2021 roku wartość branży przeciwstarzeniowej szacowano na 62,6 mld dolarów. Podobnie jak samo starzenie się, branża nie wykazuje oznak spowolnienia. Przy wszystkich dostępnych serach, kremach, peelingach, zabiegach, a nawet operacjach działanie przeciw starzeniu staje się coraz droższe i bardziej czasochłonne. Mogłoby się więc wydawać, że krótki, regularny i przede wszystkim darmowy automasaż twarzy jest prawdziwym dobrodziejstwem.

W 2018 roku grupa naukowców opublikowała swoje badanie w czasopiśmie naukowym JAMA Dermatology. Po raz pierwszy ktoś tak profesjonalnie postanowił przyjrzeć się kwestii ćwiczenia twarzy w kontekście metody poprawiającej wygląd skóry. Stwierdzono, że to faktycznie działa. Należy jednak zaznaczyć, że badane osoby ćwiczyły codziennie lub co drugi dzień po 30 minut. Jest to czas, który naprawdę trzeba na to zarezerwować. Kobiety, które wzięły udział w badaniu były w średnim wieku. Na koniec programu ich wygląd twarzy się zmienił. Wyglądały młodziej, a ich policzki były jędrniejsze. Ćwiczenia powiększyły mięśnie twarzy, przez co zyskała ona większą objętość.

Według dermatologów kobiety wyglądały średnio o 3 lata młodziej po 20 tygodniach ćwiczeń.

Unsplash.com

W miarę starzenia się skóra traci elastyczność, a poduszki tłuszczowe pomiędzy mięśniami a skórą stają się cieńsze. Grubsze poduszki, które pasują do siebie jak puzzle, nadają twarzy pełny kształt. Gdy skóra staje się zwiotczała, przerzedzające się poduszki tłuszczowe zanikają i przesuwają się, powodując ‘opadanie’ twarzy. Jeśli jednak mięsień pod spodem staje się większy i jest ich dodatkowo dużo, kształt twarzy znów staje się pełniejszy.

Uczestniczki wykonywały 32 różne ćwiczenia twarzy, każde przez około minutę.

Jednym z nich jest The Cheek Lifter. Aby je wykonać, należy otworzyć usta i uformować je w taki sposób, jakbyśmy wymawiali głoskę U, a następnie spróbować się uśmiechnąć. Potem należy rozluźnić mięśnie i powtórzyć ruch. Kolejnym ćwiczeniem jest The Happy Cheeks Sculpting. Jak je wykonać? Uśmiechnij się bez pokazywania zębów, zaciśnij wargi, połóż palce na kącikach ust i przesuń je ku górze policzków, przytrzymaj je przez 20 sekund.

Ćwiczeń jest oczywiście dużo więcej i bez problemu znajdziecie je w internecie po wpisaniu hasła 'joga twarzy’. To właśnie pod tym pojęciem kryje się cała wiedza dotycząca przeciwstarzeniowego sposobu jej ćwiczenia i masowania.

Tekst: MZ

ZDROWIE