Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak zmotywować się do treningów jesienią i zimą?

Okres jesieni i ziemi nie sprzyja chodzeniu na siłownię czy bieganiu. Niska temperatura na zewnątrz, szaruga, deszcz czy konieczność ubierania się i rozbierania się z grubych warstw ciuchów zwyczajnie zniechęca. Dlatego też w okresie zimowym przybywa nam kilka dodatkowych kilogramów. Co zrobić, aby zyskać motywację do aktywności fizycznej, zamiast kolejny dzień leżeć pod kocem, oglądając Netfliksa?
.get_the_title().

W powietrzu już czuć, że zima jest tuż za rogiem. Zarówno poranki, jak i wieczory są szarobure i sprzyjają jedynie lenistwu. Wiele aktywnych fizycznie osób zgadza się z tym, że okres jesieni i zimy jest wyjątkowo trudny i często jest tym, w którym „zawiesza” się chodzenie na fitness, bieganie po lesie czy regularne uprawienie jogi. Czołowi trenerzy z Londynu podzieli się radami na te trudne dni. Oto one:

1. Przygotuj ubranie do biegania/na siłownię dzień wcześniej. Spakowanie torby i postawienie jej w widocznym miejscu (najlepiej przy drzwiach) zwiększa szansę na wykonanie treningu.

2. Jedz więcej ciepłych posiłków. Dobrym wyborem jest owsianka z owocami z dodatkiem orzechów. Pobudzi to organizm już od samego rana i doda energii na pierwszą połowę dnia. Jedz więcej warzyw i owoców, w tym jabłek, buraków, jarmużu, marchewki, brukselki, cebuli, grzybów, czerwonej kapusty i kiszonek. Na obiad wybieraj ciepłe, warzywne zupy, w tym kremy. Sałatki i koktajle lepiej sprawdzają się w sezonie letnim.

3. Suplementuj witaminę D, której brakuje nam w okresie jesienno-zimowym.

4. Jeśli nie chcesz biegać na zewnątrz, wybierz bieżnię na siłowni.

5. Na YouTubie jest wiele filmów z treningami dla osób o różnym stopniu zaawansowania. To dobra opcja dla tych, którym nie chce się wychodzić z domu. Większość z nich nie wymaga żadnego sprzętu. Czasami można go zastąpić tym, co mamy w domu, np. jako hantle można wykorzystać butelki wody mineralnej.

Źródło: upmcmyhealthmatters.com.

6. Wybieraj ćwiczenia, które skupiają się na wzmacnianiu układu sercowo-naczyniowego, np. treningi kardio czy też tabatę.

7. Jeżeli motywacja jest szczególnie niska, warto założyć sobie jedynie rozpoczęcie treningu np. przebiegnięcie 500 metrów, wykonanie 5 minut ćwiczeń rozciągających czy zrobienie 10 przysiadów. Najważniejsze to zacząć. Większość ludzi kontynuuje ćwiczenia, co wzmacnia motywację.

8. Jeśli jesteś biegaczem, zaopatrz się w strój termiczny chroniący przez niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Kiedy na dworze jest ujemna temperatura, podczas biegania wdychaj powietrze przez nos, a wydychaj przez usta. W ten sposób powietrze, zanim dotrze do płuc, zdąży się ogrzać.

9. Znajdź kompana do ćwiczeń. Aktywność fizyczna uprawiania w towarzystwie pomoże uniknąć wymówek, jest dobrą okazją do rozmowy i zacieśnianiu więzi koleżeńskich.

10. W wielu sieciach siłowni znajduje się sauna. Relaks w oparach ciepłego powietrza może być nagrodą po ukończonym treningu.

Tekst: PKW

ZDROWIE