Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jesteś na diecie roślinnej? Zobacz, co powinieneś jeść, a czego unikać, aby się wysypiać

Korzyści z bezmięsnej diety nie wiążą się tylko z dostarczaniem większej ilości błonnika, witamin i cennych minerałów. Mogą również dotyczyć lepiej przespanych nocy – warto więc zwrócić uwagę na produkty, które szczególnie o to zadbają.
.get_the_title().

Jeśli jesteś świadomym weganinem czy wegetarianinem, poświęcasz pewnie czas na poprawę własnego samopoczucia fizycznego i psychicznego. To rozważne podejście do zdrowia oznacza, że na pewno jesteś zainteresowany także poprawą ogólnej jakości snu i rozwiązaniem problemów związanych z bezsennością.

Właściwie skomponowana dieta roślinna zawiera wiele składników odżywczych wspomagających sen, takich jak magnez i potas, które mogą zwiększać produkcję serotoniny – neuroprzekaźnika ważnego też przy zasypianiu.

źródło: unsplash

Udowodnione jest, że ​​pokarmy, które zjadasz w ciągu dnia, mogą pozytywnie lub negatywnie wpływać na to, jak śpisz w nocy. Ci, którzy przestrzegają diety roślinnej, częściej śpią dobrze, ponieważ ich posiłki składają się zazwyczaj z warzyw, roślin strączkowych i produktów sojowych, które są łatwiejsze do strawienia niż mięso czy przetworzone produkty. Przeciążony układ trawienny, który każdego wieczora zmaga się z rozkładem pokarmów, nie zapewni ci dobrego snu. To zdrowe spożycie błonnika pomoże utrzymać równowagę poziomu glukozy we krwi – co jest dużą zaletą, jeśli chodzi o spokojną noc.

Aby zapobiec obciążeniu układu trawiennego i poprawić cykl snu, należy wieczorami unikać spożycia białka.

Mimo że białko z produktów pochodzenia zwierzęcego trawi się dłużej, to nawet roślinne źródła białka, takie jak tofu, tempeh, fasola czy soczewica, mogą sprawić, że sen będzie niespokojny. Białko ogólnie spowalnia produkcję serotoniny, najważniejszego neuroprzekaźnika w mózgu odpowiadającego za zasypianie. Dlatego będąc na diecie roślinnej, pamiętaj, by ograniczyć wieczorem wysokobiałkowe posiłki.

źródło: unsplash

Diety wegańskie całkowicie eliminują produkty mleczne z jadłospisu, tracąc w ten sposób znaczące źródło wapnia, który jest niezbędny dla zdrowia. Wapń uspokaja układ nerwowy oraz przekształca niezbędne aminokwasy w serotoninę. Oczywiście istnieją sposoby, aby osoby jedzące roślinnie mogły dostarczać organizmowi zalecaną dzienną ilość wapnia (1000 mg dziennie dla dorosłych).

Najlepiej robić to, włączając do diety brokuły, białą fasolę, brukselkę, figi, migdały, sezam oraz suplementując wapń.

źródło: pixabay

Witamina B6, tryptofan i inne niezbędne minerały, takie jakie magnez i cynk, mogą również przyczynić się do lepszego snu. Znajdziesz ich mnóstwo w owocach i warzywach, więc będą na roślinnej diecie, nie grozi ci raczej ich niedobór. W witaminę BG bogate jest awokado, banany, bataty, warzywa liściaste i masło orzechowe, z kolei rośliny strączkowe, pestki dyni w tryptofan, a soja, szpinak czy płatki owsiane w magnez. Wszystkie te produkty przyczynią się do dobrego nocnego odpoczynku.

Nie trzeba dodawać, że unikanie kawy, odstawienie cukru i alkoholu też zagwarantuje lepiej przespaną noc.

Regularne ćwiczenia, picie odpowiedniej ilości wody, pozwalanie sobie na relaks przed snem i trzymanie się rutyny snu to kolejne ważne aspekty, które pozwolą uniknąć zakłócania snu.

Zdjęcie główne: LaylaBird/Getty Images
Tekst: Marta Mankiewicz

ZDROWIE