Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kofeina nie zwiększy kreatywności, ale pomoże w rozwiązywaniu problemów


Kofeina jest stereotypowo kojarzona z kreatywnymi zajęciami i stylem życia – od artystów z filiżanką kawy w dłoni po programistów i ich napoje energetyczne. Jak jest w rzeczywistości?
.get_the_title().

Większa dawka kofeiny wcale nie spowoduje nieoczekiwanego przypływu kreatywności, ale za to może ułatwić nam rozwiązywanie codziennych problemów. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Consciousness and Cognition” przeprowadzone zostało przez naukowców z University of Arkansas i University of North Carolina w Greensboro. Objęło 80 uczestników. Podano im albo 200 mg kofeiny (odpowiadające 400 ml kawy), albo pigułki placebo. Następnie obserwowano u nich proces rozwiązywania problemów, w tym zbieżne myślenie, które polega na znajdowaniu konkretnego, prawidłowego rozwiązania problemu, rozbieżne myślenie, czyli myślenie o szeregu kreatywnych, nowatorskich i interesujących rozwiązań problemu, pamięć roboczą oraz nastrój.

Zdolności rozwiązywania problemów znacznie się poprawiły. Kofeina nie miała jednak wpływu na pamięć ani kreatywność.

Badani zgłaszali, że wpłynęła na ich samopoczucie, dzięki czemu czuli się mniej smutni.

źródło: unsplash

Naukowcy zauważają, że wcześniejsze badania wykazywały, że kofeina może poprawić czujność, nastrój czy koncentrację, ale niewiele z nich dotyczyło kreatywności.

Okazało się, że kofeina wspomaga niektóre rodzaje myślenia, a szczególnie myślenie zbieżne, gdy poszukujemy jednej, konkretnej odpowiedzi.

Duża jej dawka z pewnością nie pomoże nam w rozbieżnym myśleniu, takim jak burza mózgów lub wyobrażanie sobie kreatywnych rozwiązań dla nowego projektu. – Pamiętajmy jednak, że kofeina mimo braku wpływu na naszą kreatywność, nie pogorszy też tego procesu – zauważa główna autorka badań, Darya Zabelina, asystentka profesora psychologii na University of Arkansas.

Tekst: Marta Mankiewicz

ZDROWIE