Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Która pora dnia jest dla ciebie najbadziej produktywna? Decyduje o tym twój chronotyp

Dobra informacja dla wszystkich śpiochów. To, że ciężko ci wstawać wcześnie rano, wcale nie musi zależeć od ciebie i świadczyć o twoim lenistwie. O porach snu i największej produktywności decydują nasze chronotypy. Naukowcy rozszerzyli schemat rannego ptaszka i nocnego marka o kolejne dwa typy i stworzyli całkiem nowy wzór.
.get_the_title().

Nasze chronotypy zostały podzielone na cztery kategorie. Każdy z nich na podstawie wewnętrznego zegara pokazuje, jaki czas jest dla nas najlepszy na spanie, a kiedy możemy podejmować się najbardziej produktywnych czynności. Twój chronotyp daje również wgląd w inne czynności, takie jak jedzenie, praca, ćwiczenia czy kontakty towarzyskie.

Znajomość swojego chronotypu umożliwia mądre planowanie dnia. Pozwala to na kładzenie się spać i wstawanie wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebujemy i pracowanie o tej porze dnia, która najbardziej nam służy.

Większość badań dzieli chronotypy na typ poranny, wieczorny i ewentualnie żaden z nich lub mieszany. Jednak powstały też nowe badania, które opisują cztery typy, którym nadano wdzięczne nazwy zwierząt: niedźwiedź, wilk, lew i delfin.

Niedźwiedź

Większość ludzi należy właśnie do tej kategorii chronotypów. Oznacza to, że cykl ich snu i czuwania jest ściśle powiązany ze słońcem. Takie osoby budzą się łatwo i zwykle zasypiają bez problemu. Najbardziej produktywne są przed południem, spadek energii przypada na czas między 14:00 a 16:00.

Wilk

Ludzie z tym chronotypem często mają problemy z wybudzeniem się rano. Są najbardziej energiczni, gdy wstają w południe, ponieważ wtedy zaczyna się ich szczytowa produktywność, która kończy się mniej więcej 4 godziny później. Wilki dostają kolejny zastrzyk energii około 18:00 i znowu mogą działać, kiedy inni już zrobili wszystko to, co zaplanowali na dany dzień.

Lew

Lwy lubią wstawać wcześnie rano. Bez problemu mogą wstać przed świtem i najlepiej czują się do południa. Te osoby zazwyczaj wyciszają się wieczorem i kończą dzień około 21:00 czy 22:00.

Delfin

Delfin z kolei ma problem z przestrzeganiem harmonogramu snu. Często się nie wysypia ze względu na wrażliwość na różne przeszkadzające czynniki, takie jak hałas czy światło. Szczyt ich produktywności to czas między 10:00 a 14:00, co jest idealną porą na załatwianie wszelkich spraw.

unsplash.com

Rozpoznanie własnego chronotypu pomoże w zrozumieniu własnego organizmu i jego funkcjonowania. Badania Trusted Source wykazały liczne powiązania chronotypu z dietą i zdrowiem kardiometabolicznym. Naukowcy odkryli, że chronotyp wilka wiąże się z mniejszym spożyciem warzyw i owocem, a także większym spożyciem napojów energetycznych, słodkich i zawierających kofeinę czy alkohol oraz wyższym spożyciem energii z tłuszczu.

Istnieją również powiązania czasu snu i czuwania ze zdrowiem psychicznym. Stwierdzono, że osoby z chronotypem wieczornym lub nocnym są bardziej narażone na depresję.

To, jaki jest twój chronotyp, zależy od kilku czynników, w tym genetyki, środowiska, wieku, płci i może się zmieniać. Osoby starsze identyfikują się bardziej z porannym chronotypem, podczas gdy młodzi pasują do wieczornego typu. Mężczyźni z kolei są na ogół częściej są związani z chronotypem wieczornym, co może wynikać z czynników endokrynologicznych.

Możesz sprawdzić, jaki masz chronotyp rozwiązując jeden z prostych quizów: The Power of When Quiz, który jest oparty na książce Dr Breusa „The Power of When”, Samoocena MEQ lub AutoMEQ.

Zdjęcie główne: unsplash.com
Tekst: Marta Zinkiewicz

ZDROWIE