Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Lekarze chcą wprowadzić szczepionkę blokującą działanie fentanylu i heroiny

Wszystko za sprawą rosnącego problemu z uzależnieniami.
.get_the_title().

Według statystyk amerykańskiego Instytutu ds. Nadużywania Narkotyków liczba zgonów spowodowanych zażyciem opioidów nieustannie wzrasta od końca lat 90. Z tego też powodu doświadczeni lekarze rozpoczęli tworzenie szczepionki, która pozwoli organizmowi zneutralizować dostarczany fentanyl i heroinę.

Zadaniem zastrzyku będzie eliminowanie działania opioidów, zapobiegając przedostaniu się ich do mózgu oraz usuwając je z układu krążenia.

Tworzenie szczepionki jest dość proste – mówi Jay Evans, dyrektor Centrum Medycyny Translacyjnej Uniwersytetu Montana. – Po prostu generujemy przeciwciała, by walczyły z opioidami. Niestety lekarze spotykają się już z pierwszymi utrudnieniami na drodze do stworzenia produktu. Dotyczą one przede wszystkim łączenie szczepionki z innymi lekami.

leki /Karolina Grabowska, pexels.com
fot. Karolina Grabowska, pexels.com

Amerykańscy medycy obawiają się, że ich szczepionka będzie obniżać skuteczność lekarstw dotychczas odpowiedzialnych za leczenie uzależnień. Dodatkowo zwracają uwagę, że fentynal wciąż jest stosowany jako legalny lek przeciwbólowy m.in. w anestezjologii, przez co nie będzie można podawać go osobom, które przebywają na sali operacyjnej, a zostały wcześniej zaszczepione.

Dotarcie do ostatecznego produktu zajmie nam dużo czasu – dodaje Jay Evans. – Na podstawie danych dotyczących skuteczności szczepionki oraz ustalenia profilu jej bezpieczeństwa na modelach zwierzęcych mamy wielką nadzieję, że nasz lek w przyszłości odniesie sukces. Na razie pozostaje wiele do zrobienia.

Zdjęcie główne: cottonbro studio/Pexels.com
Tekst: OP

ZDROWIE