Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Lubisz pływanie? Twój mózg też!

Pływanie jest lepsze dla naszego mózgu niż inne sporty.
.get_the_title().

Lato to dla wielu z nas czas, by wypływać się za wszystkie czasy – a przynajmniej na najbliższy rok. Jeśli w tym sezonie nie mieliście jeszcze okazji, by zanurzyć się w wodzie, warto to zrobić. Zwłaszcza że pływanie poprawia kondycję, giętkość ciała i koordynację ruchową, wspomaga układ oddechowy, pobudza układ krążenia i dobrze wpływa na stawy. Okazuje się, że jest także dobre dla naszego mózgu. Wykazano, że regularne pływanie poprawia pamięć, funkcje poznawcze, immunologiczne i nastrój.

Może również pomóc w naprawie uszkodzeń spowodowanych stresem i w wytworzeniu nowych połączeń nerwowych w mózgu.

Zacznijmy więc może od nastroju: w mózgu gnieżdżą się nasze funkcje poznawcze i emocje. Tymczasem pływanie może przyczyniać się do zmniejszania lęku i depresji. Do tego często nie pływamy sami, nierzadko jest to aktywność grupowa – a to łagodzi samotność.

fot. Jana Sabeth / źródło: unsplash

Jako że pływanie angażuje wszystkie grupy mięśni, nasze serce musi ciężko pracować, zwiększając jednocześnie przepływ krwi w ciele, a to zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i prowadzi do powstania nowych naczyń krwionośnych. Większy przepływ krwi pomaga też w wytworzeniu endorfin, które odpowiadają za poczucie szczęścia i euforii, a także stanowią naturalny środek przeciwbólowy. Część badań, które miały pomóc naukowcom w zrozumieniu korzyści z pływania, przeprowadzono na szczurach – te gryzonie są bowiem do nas podobne pod względem genetycznym.

Okazało się, że pływanie stymuluje u nich ścieżki mózgowe, tłumi stan zapalny komórek i hamuje ich śmierć, czyli apoptozę.

Naukowcy obserwują podobne wyniki poznawcze u ludzi, choć nie mają jeszcze sposobu na wizualizację apoptozy. Zmuszając szczury do pływania przez 60 minut dziennie przez 5 dni, badaczom udało się zaobserwować, że pływanie poprawia długo- i krótkotrwałą pamięć. Sprawdzali to, każąc gryzoniom przepłynąć labirynt. Z dnia na dzień robiły one coraz mniej błędów. Oczywiście różnice między ludźmi a szczurami nie ulegają wątpliwości, niemniej można śmiało powiedzieć, że pływanie niesie za sobą znaczne korzyści poznawcze. Dotyczy to osób w każdym wieku – także dzieci i starszych. To co, wskakujecie do wody?

Zdjęcie główne: Drew Dau/Unsplash
Tekst: NS

ZDROWIE