Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ludzie mówią, że nie wyglądasz na swój wiek? To może mieć wpływ na sposób, w jaki będziesz się starzeć

Tego typu komplementy mają na nas niezwykle pozytywny wpływ.
.get_the_title().

Julie Ober Allen, badaczka zdrowia z Uniwersytetu w Oklahomie, wraz z grupą współpracowników przeanalizowała dane dotyczące 2006 mieszkańców Stanów Zjednoczonych w wieku od 50 do 80 lat. Dane te pochodziły z ogólnokrajowego badania, które przeprowadzone zostało w 2006 roku. Uczestników pytano o to, jak młodzi lub starzy są swoim zdaniem w porównaniu do rówieśników, czy doświadczyli dyskryminacji ze względu na wiek, a może traktuje się ich z tego powodu pozytywnie – prawi się im komplementy lub prosi o rady.

59 proc. badanych uznało, że wygląda młodziej od swoich rówieśników, a tylko 6 proc. sądziło, że starzej.

To, że większość z nas ma tendencje do uważania się za bardziej rześkich od rówieśników jest niezależne od pochodzenia etnicznego. Warto też podkreślić, że badanie nie sprawdzało, co sądzą o tej samoocenie inni.

fot. Tiago Muraro/unsplash

Zwykle to kobiety uważały, że wyglądają na młodsze niż w rzeczywistości. To też one więcej w to inwestowały. Generalnie 1/3 badanych przeznaczała swoje pieniądze na to, by zachować młodzieńczy wygląd. Nie uchroniło ich to jednak przed negatywnymi komentarzami i stereotypami na temat wieku. Zgłaszały one różne rodzaje dyskryminacji – wśród nich pojawiały się negatywne założenia na temat ich wzroku, słuchu czy umiejętności posługiwania się technologią. – Być może ci, którzy próbowali wyglądać młodziej i im się to udało, doświadczyli mniej dyskryminacji. Jednak te same osoby mogły również odczuwać większy niepokój i dyskomfort w związku ze swoim starzejącym się wyglądem – mówi Allen.

Badanie wykazało także, że osoby, które częściej otrzymywały pozytywne komentarze na temat swojego wyglądu i wieku, cieszyły się lepszym zdrowiem – zarówno fizycznym, jak i psychicznym.

Z kolei ci, którzy doświadczali dyskryminacji, czuli się gorzej – należy jednak podkreślić, że badania dotyczyły mieszkańców Stanów Zjednoczonych, a ich wyniki mogą nie przystawać do innych państw. Jednocześnie jednak naukowcy wykazali, że starsi dorośli, którzy mają pozytywny stosunek do procesu starzenia, żyją dłużej. Oczywiście wiek to nie wszystko i ważną rolę odgrywają też inne czynniki, jak ruch, zdrowa dieta, zrezygnowanie z używek. – Powinniśmy kłaść nacisk na zdrowe zachowania, z których wiele ma wpływ na starzenie się i wygląd. Jeśli ćwiczysz, utrzymujesz prawidłową wagę i nie palisz, z wiekiem będziesz wyglądać młodziej – tłumaczy Allen.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Caroline Veronez/Unsplash

ZDROWIE