Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ludzki mózg zaczyna gorzej pracować po 27 roku życia

Ludziom przed trzydziestką wydaje się, że są w sile wieku, a ich mózgi wciąż mogą chłonąć wiedzę jak gąbka. Nic bardziej mylnego!
.get_the_title().

Zdaniem ekspertów nasze zdolności umysłowe zaczynają spadać w dość młodym wieku.

Większość ludzi osiąga maksymalny poziom mentalnych zdolności w okolicach 22 roku życia. Mniej więcej w wieku 27 lat poziom ten zaczyna powoli spadać.

Zbadaniem tego zjawiska zajął się profesor Timothy Salthouse z Uniwersytetu w Wirginii. W ciągu siedmiu lat przeanalizował sprawność umysłową dwóch tysięcy zdrowych osób w wieku 18-60 lat. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Neurobiology of Aging”.

Uczestnicy badania musieli rozwiązywać zagadki, zapamiętywać różne słowa oraz szczegóły opowieści, a także dostrzegać wzory i różnice w literach i symbolach. Takie same badania stosuje się w przypadku diagnostyki demencji.

W dziewięciu na dwanaście testów średni wiek najwyższej wydajności umysłowej wyniósł 22 lata. Wyraźny spadek nastąpił u badanych w wieku 27 lat, którzy gorzej radzili sobie w testach szybkości reakcji, rozumowaniu i rozwiązywaniu zagadek wizualnych.

Obszar pamięci pozostawał nienaruszony średnio do 37 roku życia, a zdolności oparte na zgromadzonej wiedzy, potwierdzone w testach słownictwa i ogólnych informacji, pogarszały się dopiero w okolicach 60 roku życia. Zdaniem profesora Salthouse’a te badania potwierdzają, że niektóre aspekty związane z pogorszeniem funkcji poznawczych u zdrowych, wykształconych dorosłych ludzi pojawiają się już w wieku 20-30 lat. Oznacza to, że chcąc zapobiec postępującemu procesowi starzenia, powinniśmy interweniować znacznie wcześniej.

Tekst: KW
Zdjęcia: Unsplash

ZDROWIE